czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Znamy uzasadnienie dla nadania nazwy ulicy Dzieci Polskich. Z wyjaśnieniami pospieszył czytelnik, a ratusz przesłał archiwalną uchwałę

Przed kilkoma dniami pytaliśmy naszych czytelników, czy pamiętają, skąd wzięła się nazwa ulicy Dzieci Polskich w Ostrołęce. O uzasadnienie uchwały zapytaliśmy też w ratuszu. Wszystkich ubiegł pan Jan Zbrzeźniak, który wysłał do nas obszerne wyjaśnienie okoliczności i przesłanek takiego wyboru nazwy.

Pan Jan podziękował też, że są wśród naszych czytelników osoby interesujące się takimi zagadnieniami.

Reklama

Jak zatem rzecz miała się z nadaniem nazwy ulicy Dzieci Polskich? Jeden z naszych czytelników pytał:

- Skąd w Ostrołęce wzięła się nazwa ulicy Dzieci Polskich? Co ona dokładnie oznacza? Czy ktoś to pamięta? - pytał zaciekawiony czytelnik.

Do poszukiwania źródeł zachęcaliśmy czytelników. Odpowiedź nadesłał do nas pan Jan, który tak oto wyjaśnia nazwę:

- Po 1974 roku Ostrołęka weszła w okres bardzo dynamicznego budownictwa mieszkaniowego. Rocznie w kolejnych latach oddawano do użytku 450-500 mieszkań. Wiązało się to z tym, że miasto w 1975 roku zostało stolicą nowego województwa. Na wschód i południe od dworca autobusowego z każdym rokiem przybywało kilka bloków tworząc w krótkim czasie nowe osiedla. Kiedy doszło do zabudowy kwartału między obecną ul. Hallera a dawniej Jaworskiego i ul. Witosa, powstała konieczność nazwania nowych ulic. W Polsce każdego roku pojawiał się temat naszych losów w okresie okupacji-również dzieci dotkniętych tragizmem w sposób szczególny. Wtedy powstała myśl, by ulicą uczcić martyrologię najmłodszych - pisze Jan Zbrzeźniak.

Były też inne przesłanki ku nadaniu tej nazwy.

- Ulicę Dzieci Polskich można odnieść również do wszystkich naszych pociech i do ich świata, który nieodłącznie związany jest z baśnią. Stąd inne ulice tego osiedla: Baśniowa, Kubusia Puchatka. Guliwera czy Wodnika i Skrzatów. Projekt ten zaakceptowała rada miasta i uchwała w tej sprawie powinna być w dokumentach z lat 1977-1979. Po tylu latach nie pamiętam konkretnego roku. Cieszę się, że jest w Ostrołęce ktoś, kto zainteresowany jest wyjaśnieniem wszystkich wątpliwości. Serdecznie pozdrawiam - dodaje Jan Zbrzeźniak.

Reklama

Mamy archiwalną uchwałę Miejskiej Rady Narodowej w Ostrołęce z 1980 roku

Sprawę nadania nazwy ulicy oraz całego nowo powstałego osiedla mieszkalnego potwierdził nam także miejski ratusz, przesyłając archiwalną uchwałę rady miasta z 31 stycznia 1980 roku - wówczas Miejskiej Rady Narodowej.

- Dla upamiętnienia bohaterstwa dzieci polskich walczących z okupantem hitlerowskim i poległych podczas wojny i eksterminowanych w obozach koncentracyjnych oraz Międzynarodowego Roku Dziecka nowo powstałemu osiedlu budownictwa spółdzielczego wysokiego i niskiego, w rejonie ulic: Jaworskiego, Waryńskiego i Wschodniej nadaje się nazwę: osiedle Dzieci Polskich - czytamy w uchwale z 1980 roku.

W tejże uchwale zmieniono także uliczki na kojarzące się tematycznie z osiedlem - główną - Dzieci Polskich oraz przyległe: Baśniowa, Guliwera, Skrzatów, Kubusia Puchatka i Wodnika.

Reklama

Zobacz też:

Skąd nazwa ulicy Dzieci Polskich? Ktoś pamięta uzasadnienie takiego wyboru

Archiwalna uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Ostrołęce z 31 stycznia 1980 r. Źródło: Urząd Miasta w Ostrołęce

Wyświetleń: 3924 komentarze: -
09:32, 21.02.2021r. Drukuj