piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Czym tak naprawdę są terapie alkoholowe?

Uzależnienie od alkoholu jest niestety bardzo powszechnym zjawiskiem. Ma ono negatywne skutki nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również dla jej otoczenia. Mowa tu zarówno o rodzinie, jak i przyjaciołach alkoholika oraz o jego otoczeniu zawodowym. Rozwiązaniem tego trudnego problemu mogą okazać się terapie alkoholowe. Na czym właściwie polegają?

Odtrucie alkoholowe

Jedną z faz terapii alkoholowej jest odtrucie organizmu. Ten etap jest najtrudniejszy dla zdecydowanej większości alkoholików. Ponadto, bywa on trudny także dla samego personelu. Na szczęście, detoks przeprowadzany jest w odpowiednich warunkach, pod czujnym okiem doświadczonych lekarzy specjalistów. Alkoholik na tym etapie znajduje się nie tylko pod opieką psychiatry, ale również pod opieką internisty.

Podczas detoksu, organizm osoby uzależnionej jest oczyszczany ze wszelkich pozostałości alkoholu. Mogą więc pojawić się bardzo przykre objawy odstawienne. Mowa tu przede wszystkim o drżeniach, parestezjach, a nawet o halucynacjach. Bardzo powszechne na tym etapie jest również rozdrażnienie alkoholika i chęć rezygnacji z terapii. Z czasem jednak organizm alkoholika staje się coraz silniejszy i jest on już gotowy do dalszej części terapii.

Reklama

Nauka abstynencji

Etapem, bez którego nie mogą odbyć się terapie alkoholowe, jest nauka abstynencji. Osoba uzależniona po przejściu etapu detoksykacji musi uświadomić sobie, że konieczna jest całkowita rezygnacja z napojów wyskokowych. Nie wystarczy ograniczenie alkoholu. Pacjent będzie więc uczestniczył w terapii, zarówno grupowej, jak i indywidualnej. Dzięki tym formom leczenia uświadomi sobie przyczyny własnego alkoholizmu.

Będzie mógł również wymienić się doświadczeniami z osobami, które również cierpią z powodu uzależnienia od alkoholu. Niezmiernie istotne na tym etapie jest wsparcie rodziny. Najbliższy zazwyczaj wspierają osobę uzależnioną, co motywuje ją do dalszej walki o siebie. Warto jednak pamiętać o tym, że osobie uzależnionej mogą zdarzyć się chwile zawahania. Ważne, aby się nie poddawać i walczyć dalej.

Reklama

Prywatny czy państwowy ośrodek odwykowy?

Terapii alkoholowej można poddać się zarówno w ośrodku prywatnym, jak i państwowym. Każdy więc powinien zastanowić się nad tym, która opcja będzie dla niego korzystniejsza. Atutem terapii w ośrodku państwowym są niskie koszty. W zasadzie jest to terapia darmowa. Niestety, czas oczekiwania na taką terapię może być dosyć długi. Zaletą terapii w prywatnych ośrodkach jest na pewno to, że leczenie można podjąć w niemal każdym czasie. Ponadto, w ośrodkach prywatnych panują zazwyczaj wspaniałe warunki.

Chorzy mogą liczyć na oddzielne pokoje, o ile zajdzie taka potrzeba. Posiłki w takich miejscach również są zdecydowanie smaczniejsze. Personel poświęca zaś osobom uzależnionym bardzo wiele czasu. Niestety, w ośrodkach państwowych jest to niemożliwe, ze względu na bardzo dużą liczbę pacjentów. Ponadto, prywatny odwyk jest zazwyczaj ulokowany w atrakcyjnych wizualnie miejscach. Nie da się ukryć, że sprzyja do powrotu do równowagi.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1096 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 08:52, 22.02.2021r. Drukuj


Powrót