wtorek, 2 marca 2021 r., imieniny Heleny, Henryka, Halszki

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Szczepienia pacjentów w domu. Wyjazdowe punkty będą działały także w Ostrołęce i powiecie

Wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów w Ostrołęce i powiecie, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki stacjonarnie. Ponad 100 dodatkowych punktów w kraju uzupełni sieć punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Jak informuje mazowiecki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, wyjazdowe punkty szczepień są wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. Na Mazowszu punktów, które zadeklarowały taką możliwość, jest 623.

Reklama

Szczepienie w domu

Wyjazdowe zespoły szczepień zostały zorganizowane dla tych pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. Zespoły te uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.

Co zrobić, aby zgłosić się na szczepienie domowe?

- Pacjent potrzebuje szczepienia w domu? Powinien skontaktować się ze swoim Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych. Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989. Należy się skontaktować z własną poradnią POZ. Lekarz POZ potwierdzi, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu. - informuje Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy mazowieckiego NFZ.

Wyjazdowe punkty szczepień w Ostrołęka i powiecie

1. Petra Medica Sp. z o.o. Grupa powiatów: makowski, miasto Ostrołęka, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, wyszkowski. Numer tel. 693-099-053, 07-415 Drężewo, ul. Cisowa 7.

Reklama

Szczepienie pacjentów w domu - krok po kroku

1. Poradnia POZ przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub jego opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ, tzn. jest na aktywnej liście poradni.

2. Poradnia POZ sprawdza, czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ w oparciu o dokumentację medyczną i przeprowadzony wywiad wystawia skierowanie na szczepienie przez wyjazdowy zespół; odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje odpowiednią informację do wyjazdowego punktu szczepień.

3. Lekarz POZ może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w miejscu zamieszkania bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.

4. Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna. Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

5. O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu.

- W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki. Procedura szczepienia wyjazdowego jest podobna jak w przypadku szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentowi w domu.

Reklama

Identyczne wymogi dla stacjonarnych i wyjazdowych punktów szczepień

Wyjazdowy punkt szczepień musi spełniać wszystkie warunki wymagane przez NFZ w naborze stacjonarnych punktów szczepiących. Dotyczy to kadry i wyposażenia, które zapewniają bezpieczeństwo pacjentowi i profesjonalne przygotowanie do szczepienia w warunkach domowych.

Ważne!

Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego. Zasady zamawiania szczepionek przez wyjazdowe punkty są identyczne jak w punktach stacjonarnych.

Zasady finansowania

Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu, Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Stawka dotyczy mobilnych zespołów szczepiących, które działają przy punktach stacjonarnych i wyjazdowych punktów szczepień. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne.

Reklama

ABC szczepień wyjazdowych

1. Zespół mobilny populacyjnego punktu szczepień - ma go stacjonarny punkt szczepień. Zespół szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w miejscu zamieszkania. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.

2. Wyjazdowy punkt szczepień - szczepi pacjentów w miejscu ich zamieszkania; dotyczy to osób, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie się poruszać; jest uzupełnieniem dla mobilnych zespołów przy populacyjnych punktach szczepień. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ. Osoby będące pod opieką długoterminowej opieki pielęgniarskiej mogą skorzystać również z tego pośrednictwa. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.

3. Transport do punktu szczepień - to specjalny bezpłatny transport z miejsca zamieszkania do punktu szczepień i z powrotem, organizowany przez samorządy lokalne. Mogą z niego skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i te, które nie zdołają samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień (np. ze względu na wykluczenie komunikacyjne).

Szczegóły w Zarządzeniu Prezesa NFZ nr 19/2021/DSOZ z 27 stycznia 2021 roku. Pełna lista punktów w województwie mazowieckim dostępna jest na stronie NFZ.

Źródło: NFZ Mazowsze

Odsłon: 886 komentarze: 0
15:10, 22.02.2021r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Rolexin
LUSAR
Carpexim

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter