czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Brudne szyby plus świecące słońce to realne zagrożenie

Jazda z brudnymi szybami, a w szczególności przednią, plus coraz częściej świecące słońce to dla kierowcy szczególnie niebezpieczne połączenie. Szyby samochodowe powinny być czyszczone specjalnie przeznaczonymi do tego środkami, a wycieraczki zmieniane przynajmniej raz do roku.

Niedostatecznie wyczyszczona przednia szyba w samochodzie plus świecące słońce mogą być szczególnie niebezpieczne rano i wczesnym popołudniem. Wtedy słońce ma najniższe położenie względem horyzontu i zwiększa się prawdopodobieństwo załamania się promieni słonecznych. Może wpłynąć to na znaczne ograniczenie widoczności.

Reklama

Kierowcy w zimie wielokrotnie używają nawiewów, niektórzy także palą w aucie papierosy, co skutkuje utworzeniem się na szybie nalotu. Można go nie zauważyć, gdy jest pochmurno, natomiast w słoneczny dzień często widać go gołym okiem. Kierowcy powinni zdawać sobie sprawę, że może to bardzo ograniczać ich widoczność i co za tym idzie stanowić realne zagrożenie podczas jazdy.

- Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Wielu kierowców przeciera szyby od wewnątrz, korzystając z dostępnych w aucie kawałków materiału, i o ile w pochmurny dzień nie zauważamy zmian w widoczności, o tyle gdy jest słonecznie, szyby są pełne smug. Jak zatem sobie poradzić z tym problemem? W sklepach motoryzacyjnych jest dostępna szeroka gama środków do mycia szyb. Warto skorzystać również z odpowiednich ściereczek czy ręczników papierowych - informuje Komenda Miejska Policji w Ostrołęce.

Gdy szyba nie jest umyta w całości i pozostają nie niej niewyczyszczone fragmenty, może to nam znacznie utrudnić zauważenie istotnych wydarzeń na drodze. Aby możliwe było utrzymanie czystej szyby także podczas jazdy, należy zwrócić uwagę na sprawne wycieraczki.

Reklama

- Pióra wycieraczek powinniśmy wymieniać przynajmniej raz w roku. Nie jest tajemnicą, że jedną ze składowych pióra wycieraczki jest guma. Kauczuk, który jest jej elementem ulega zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych. Innym czynnikiem mających wpływ na efektywność wycieraczki jest sól i piach, które w trakcie zimy wielokrotnie znajdowały się na naszej szybie - poucza KMP.

Pióra wycieraczek powinny być czyszczone czystą szmatką lub papierem, z użyciem środka do mycia szyb. Latem czynność tę wystarczy powtarzać co kilka tygodni, natomiast zimą mycie wycieraczek powinno być wykonywane nawet codziennie. Należy zwrócić uwagę, żeby wycieraczka gładko przesuwała się po szybie i nie pozostawiała na niej widocznych smug. Należy pamiętać także, że jeśli podczas dużej wilgotności powietrza bądź opadów deszczu, mamy problem z zaparowanymi szybami wewnątrz pojazdu, wówczas wymagana jest wymiana filtrów kabinowych i dezynfekcja klimatyzacji.

Wyświetleń: 651 komentarze: -
09:00, 26.02.2021r. Drukuj