piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

W czasie pandemii cyberprzestępczość kwitnie. Jak się bronić?

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i Państwowy Instytut Badawczy NASK opracowali bogate kompendium wiedzy na temat cyberprzestępczości. W jednym miejscu zebrano cenne wskazówki dotyczące tego, jak stawić czoła grasującym w czasie pandemii cyberprzestępcom. 

Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie informacji i kontaktów w internecie pozwoli ograniczyć cyberprzestępcom zdobycie dostępu do zawartości naszych urządzeń - smartfonów i komputerów.

Reklama

Cyberprzestępcy wykorzystują pandemię

W kręgu zainteresowania cyberprzestępców znalazły się m.in. artykuły medyczne. Intensywnie poszukiwane maseczki czy środki ochrony osobistej, często niedostępne w sklepach stacjonarnych, pojawiały się w sprzedaży na fałszywych stronach internetowych czy kontach w mediach społecznościowych.

- Niepodejrzewające niczego ofiary nie otrzymywały zakupionych przedmiotów, a ich pieniądze przepadały w rękach oszustów. Dotyczy to jednak nie tylko środków medycznych. Podobny mechanizm - kiedy przestępcy obiecują ofiarom poszukiwane towary, przyjmują płatność i znikają - można powiązać z dowolnym produktem, m.in. odzieżą, artykułami biurowymi, elektroniką czy usługą - informuje Biuro do Spraw Walki z Cyberprzestępczością KGP.

Mundurowi przypominają, że dla uchronienia się przed oszustwem wystarczy stosowanie kilku podstawowych zasad:

- przed zakupami w Internecie (artykułów medycznych, elektroniki, odzieży itp.) zweryfikuj firmę lub osobę oferującą produkty i sprawdź opinie w internecie,

- uważaj na fałszywe strony internetowe - przestępcy często używają adresu internetowego, który wygląda prawie identycznie jak prawdziwy, np. "abc.org" zamiast "abc.com",

- zachowaj ostrożność, jeśli zostaniesz poproszony o dokonanie płatności na konto bankowe zlokalizowane w innym kraju niż siedziba firmy,

- nie klikaj linków ani nie otwieraj załączników, których się nie spodziewasz lub które pochodzą od nieznanego nadawcy,

Reklama

- uważaj na niechciane e-maile oferujące sprzęt medyczny lub proszące o podanie danych osobowych w celu przeprowadzenia badań lekarskich - legalne instytucje ochrony zdrowia zwykle nie kontaktują się w ten sposób,

- jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast powiadom swój bank lub dostawcę usług płatniczych, aby można było wstrzymać płatność i złóż zawiadomienie w najbliższej jednostce policji.

Oszustwa telefoniczne na koronawirusa

To kolejna metoda wykorzystywana przez oszustów w czasie pandemii. Na czym polega?

- W wielu przypadkach oszuści podszywają się pod legalne firmy, używając podobnych nazw, stron internetowych i adresów e-mail, próbując oszukać nieświadome osoby. Dzwonią do ofiary i podają się za pracowników szpitala lub przychodni. Przekonują rozmówcę, że jego krewny zakaził się koronawirusem i trzeba opłacić jego leczenie - wyjaśniają mundurowi z Biura do Spraw Walki z Cyberprzestępczością KGP.

Poniżej kilka sposobów przygotowanych przez policjantów, które umożliwiają rozpoznanie i ochronę przed oszustwami telefonicznymi:

- sprawdź tożsamość dzwoniącego,

- nie sprawdzaj dzwoniącego za pomocą numeru telefonu, który ci podał - to może być fałszywy numer,

- wyszukaj w internecie numer telefonu instytucji, organizacji, firmy i zadzwoń bezpośrednio,

- nie działaj pod presją czasu. Uważaj na wszystkie wiadomości, które skłaniają do natychmiastowego działania,

- nie podawaj żadnych poufnych danych przez telefon (haseł, loginów, danych karty kredytowej, itp.),

- nie ufaj komuś, kto podaje się za urzędnika państwowego lub funkcjonariusza organów ścigania i żąda zapłaty lub poufnych informacji. Od razu skontaktuj się z lokalną policją, aby to sprawdzić.

Reklama

Złośliwe oprogramowanie, złośliwe domeny i ransomware

Pandemia zaowocowała powstaniem ogromnej liczby zarejestrowanych w internecie stron, których domeny zawierają słowa: "koronawirus", "korona-wirus", "Covid-19" i "Covid-19".

- Niektóre z nich to legalne strony, ale cyberprzestępcy tworzą każdego dnia tysiące nowych, aby prowadzić kampanie spamowe, phishingowe lub rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie. Odwiedzając takie strony, np. z interaktywnymi mapami rozprzestrzeniania się koronawirusa, można zainfekować urządzenie złośliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem szpiegującym i trojanami - ostrzegają mundurowi.

Mundurowi podkreślają, że przestrzeganie poniższych zasad pozwoli uniknąć ryzyka zainfekowania urządzenia:

- przeglądając internet, nie klikaj w podejrzane linki, wyskakujące okienka (pop-up), okna dialogowe ani podejrzane reklamy,

- nie otwieraj załączników i nie klikaj linków w nieoczekiwanych lub podejrzanych e-mailach,

- aktualizuj oprogramowanie i system operacyjny. Nie wyłączaj automatycznych aktualizacji,

- pobieraj tylko oficjalne wersje oprogramowania z zaufanych witryn,

Reklama

- korzystaj z oprogramowania antywirusowego i zapory sieciowej i na bieżąco je aktualizuj,

- pamiętaj o poprawnym wylogowywaniu się z kont w poczcie e-mail, mediach społecznościowych, sklepach internetowych itp.

- regularnie wykonuj kopię zapasową danych przechowywanych na komputerze. Kopię przechowuj w chmurze lub na zewnętrznych dyskach.

Cyberataki i wszelkie naruszenia w sieci należy zgłaszać do CERT Polska w Państwowym Instytucie Badawczym NASK pod adresem: www.incydent.cert.pl.

Więcej informacji na temat ochrony przed cyberprzestępczością można znaleźć na stronie internetowej mazowieckiej policji.

Fot. mazowiecka policja

Wyświetleń: 636 komentarze: -
09:38, 27.02.2021r. Drukuj