piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Wysokie mandaty dla osób bezprawnie parkujących "na kopercie"

Bezprawne zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, to nie tylko łamanie prawa, lecz także spore utrudnienie dla osób, które potrzebują z takiego miejsca skorzystać. Za parkowanie "na kopercie" bez uprawnień grozi mandat w wysokości 500 złotych i 5 punktów karnych. 

Do policji w Ostrołęce bardzo często spływają informacje o bezprawnie zajmowanych miejscach parkingowych, które przeznaczone są do użytku osób niepełnosprawnych. Podczas licznych interwencji niekiedy okazuje się, że kierujący zapomniał pozostawić za wycieraczką samochodu karty parkingowej. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie funkcjonariusze muszą ukarać parkujących mandatem za zajęcie miejsca parkingowego, przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej. W niektórych przypadkach takie sprawy kierowane są do sądu.

Reklama

Mundurowi z mazowieckiej grupy "Speed" przypominają, kto może korzystać z wyznaczonych miejsc, tzw. kopert i jakie są kary za parkowanie na ww. miejscach bez uprawnień.

- Kto może uzyskać kartę parkingową? Każdy, kto ma:

stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,

wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej.

Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi mieć jeden z symboli, który oznacza przyczynę niepełnosprawności:

          - 04-O (choroby narządu wzroku),

          - 05-R (upośledzenie narządu ruchu)

          - 10-N (choroba neurologiczna).

Dzięki karcie parkingowej można parkować na tak zwanych kopertach w Polsce i za granicą. Takie miejsca parkingowe zazwyczaj są blisko wejść do budynków, urzędów czy instytucji. Dodatkowo można parkować na nich bezpłatnie w niektórych miastach. Możesz dowiedzieć się w wydziale komunikacji urzędu miasta albo starostwa, czy w twoim mieście jest taka możliwość. Taka karta ważna jest przez okres maksymalnie 5 lat. Kartę parkingową wydaje się na wniosek osoby niepełnosprawnej lub placówki. Wniosek składa się do przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych lub w siedzibie placówki. - informuje Komenda Miejska Policji w Ostrołęce.

Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu, w sposób eksponujący jej zabezpieczenia. Policja powinna mieć możliwość odczytania bez problemu numeru i daty ważności karty.

-  Karta parkingowa potwierdza uprawnienia: do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do następujących znaków drogowych:

B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach

B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych

B-3a zakaz wjazdu autobusów

B-4 zakaz wjazdu motocykli

B-10 zakaz wjazdu motorowerów

B-35 zakaz postoju

B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste

B-38 zakaz postoju w dni parzyste

B-39 strefa ograniczonego postoju - przypomina ostrołęcka policja.

Reklama

Warto podkreślić, że karta parkingowa jest imienna, czyli korzystać z niej może jedynie osoba widniejąca na dokumencie. Dokumentu nie można pożyczać, ani z niego korzystać, jeśli nie jest się uprawnioną osobą. W przeciwnym wypadku jest to czyn podlegający pod wykroczenie z art. 96b Kodeksu wykroczeń tj. "Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posługuje się kartą parkingową, o której mowa w art. 8 [karta parkingowa osoby niepełnosprawnej ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym], podlega karze grzywny do 2.000 złotych."

Za zajęcie miejsca bez uprawnień, grozi mandat karny w wysokości 500 złotych plus 5 punktów karnych. Za posługiwanie się kartą parkingową bez uprawnień do jej posiadania, grozi mandat w wysokości do 800 złotych i nawet 7 punktów karnych. W przypadku skierowania przez policję sprawy o ukaranie do sądu, kara wzrasta nawet do 2000 złotych.

Pozostawienie samochodu nawet na chwilę w miejscu do tego nieprzeznaczonym lub bez uprawnień, to nie tylko złamanie prawa, lecz także niebezpieczna i niekomfortowa sytuacja dla osoby, która potrzebuje z tego miejsca skorzystać.

- Osoby z ograniczonymi możliwościami poruszania się, dla których każdy krok bywa wyzwaniem, muszą mieć możliwość zaparkowania jak najbliżej czy to miejsca zamieszkania, czy też wejścia do sklepu lub instytucji. Dlatego nikt z nas nie powinien utrudniać lub uniemożliwiać korzystania z „kopert” osobom potrzebującym - dodaje policja.

Ilość miejsc parkingowych w mieście jest ograniczona, dlatego mundurowi zalecają korzystanie również z innych środków transportu.

Fot. KMP w Ostrołęce

Wyświetleń: 880 komentarze: -
02:25, 06.03.2021r. Drukuj