wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji wodnej

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2017r., mówiącym o Prawie wodnym, po nowelizacji istnieje obowiązek składania oświadczeń przez podmioty, które zobowiązane są do wnoszenia opłaty za usługi wodne, związane ze zmniejszeniem naturalnej retencji terenowej. Opłaty ustalane są kwartalnie przez prezydenta. 

Obowiązek składania oświadczeń do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w celu ustalenia wysokości opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej wprowadziła ustawa o Prawie wodnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 310 z późn. zm.) z dnia 20 lipca 2017r.

Reklama

Ustawa ta dotyczy osób fizycznych, prawnych bądź jednostek organizacyjnych, które są właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości, użytkownikami wieczystymi gruntów bądź posiadaczami nieruchomości, ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa, które:

na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej, zobowiązane są do ponoszenia ww. opłaty - czytamy na stronie Urzędu Miasta Ostrołęki.

Opłata ustalana jest kwartalnie, a podmiot zobowiązany jest do jej uiszczenia na rachunek bankowy Urzędu w ciągu 14 dni od dnia, w którym została mu doręczona informacja.

Reklama

Podmioty zobowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne powinny złożyć oświadczenie w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec kwartału.

- Wobec powyższego podmioty, których nieruchomości są zagospodarowane w sposób zmniejszający naturalną retencję terenową w stopniu przewidzianym ustawą, zobowiązane są do złożenia do tut. Urzędu Miasta Ostrołęki, Plac gen. Józefa Bema 1, 07-410 Ostrołęka OŚWIADCZENIA (po jego uprzednim wypełnieniu) - informuje strona UM Ostrołęki.

Zgodnie z art. 272 ust. 22 ustawy Prawo wodne, wysokość opłaty retencyjnej ustala Prezydent w formie informacji. Wpływy z tych opłat stanowić będą w 90% przychód Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie a w 10% dochód budżetu gminy. 

Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta w Ostrołęce.

Wyświetleń: 1117 komentarze: -
02:25, 06.03.2021r. Drukuj