piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skromne obchody Święta Narodowego Węgier w Ostrołęce. Ograniczona liczba uczestników i bez wydarzeń towarzyszących (zdjęcia, wideo)

W Ostrołęce, podobnie jak w latach ubiegłych, obchodzono Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Najważniejszy punkt uroczystości miał miejsce pod pomnikiem gen. Bema, wspólnego bohatera. Z powodu pandemii w wydarzeniu wzięła udział ograniczona liczba uczestników, nie było też wydarzeń towarzyszących.

Przyjaźń pomiędzy dwoma narodami znana jest od lat. Niemal każdy zna historyczne przysłowie, które występuje zarówno w języku polskim jak i węgierskim, w całości brzmi ono tak:

"Polak, Węgier dwa bratanki,

i do szabli, i do szklanki,

oba zuchy, oba żwawi,

niech im Pan Bóg błogosławi."

Reklama

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej upamiętnia wybuch rewolucji węgierskiej w 1848 roku. 

W tym roku, ze względu pandemii koronawirusa, miasto zorganizowało skromne obchody. Zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem gen. Bema. Uroczystość odbyła się przy ograniczonej liczbie uczestników oraz bez wydarzeń towarzyszących.

W ramach wydarzenia gościliśmy w Ostrołęce Orsolyę Zsuzsannę Kovács, ambasadora Węgier, a także Gábora Lagzi, dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

- Generał Józef Bem na Węgrzech jest sławny z tego, że walczył w takich sytuacjach, w których prawie już nie było nadziei. Był odważny, niejednokrotnie narażał swoje życie - powiedziała Orsolya Zsuzsanna Kovács po przedstawieniu historii polsko-węgierskiej. - Dziękujemy Ostrołęce i władzom miasta, że pielęgnujecie tę przyjaźń polsko-węgierską.

Gábor Lagzi dodał, że "15 marca jest Świętem Narodowym Węgier, ale tak naprawdę są to urodziny, urodziny nowoczesnych Węgier".

- Wtedy właśnie wybuchła rewolucja, wtedy wybuchła walka o wolność podczas Wiosny Ludów - zaznaczył Gábor Lagzi. - Chciałem podziękować, że w tej walce o wolność nie byliśmy sami.

Reklama

Głos zabrał również Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki.

- Cieszę się, że co roku możemy mówić o tej wspólnej historii. Pamiętamy o niej nie tylko składając kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Bema, ale także uczestnicząc w spotkaniach z młodzieżą i dziećmi. To ważne by kultywować tradycje, by przekazywać pamięć o tych wspólnych dziejach kolejnym pokoleniom - powiedział prezydent Łukasz Kulik. - Mam nadzieję, biorąc pod uwagę pandemię, że za rok będzie nam dane spotkać się w przyjemniejszej atmosferze i tego chciałbym życzyć.

Miejski Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbył się w piątek 12 marca.

Zobacz zdjęcia:
Obchody Święta Narodowego Węgier w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Obchody Święta Narodowego Węgier w Ostrołęce

Wyświetleń: 1051 komentarze: -
14:46, 12.03.2021r. Drukuj