czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Bezpłatny pulsoksymetr dla chorych na COVID-19. To urządzenie może uratować życie

Jesienią ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia uruchomiło projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W ramach jego realizacji każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr, niewielkie urządzenie mogące uratować życie. 

Specjaliści uważają, że w przypadku COVID-19 za dużą część zgonów odpowiada zwlekanie ze zgłoszeniem do szpitala. Pulsoksymetr to urządzenie, które umożliwia zakażonemu koronawirusem szybką reakcję ratującą życie.

Reklama

Pulsoksymetr mierzy saturację i tętno

Pulsoksymetr to niewielkie, proste w obsłudze urządzenie badające saturację czyli poziom nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazujące dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów chorego, szybko zostanie wezwane do pacjenta pogotowie ratunkowe.

W opinii Zbigniewa Terka, dyrektora mazowieckiego NFZ, poziom korzystania z udostępnionego pacjentom i świadczeniodawcom programu jest wciąż niezadowalający:

- Tylko 259 świadczeniodawców z 684 (37,8 proc.), realizujących na terenie Mazowsza umowy w zakresie świadczeń lekarza POZ, zgłosiło swoich pracowników do przekazywania informacji o pacjentach COVID kwalifikujących się do monitorowania pulsoksymetrem. Populacja pacjentów objętych opieką liczy 2 miliony 762 tysięcy osób, co stanowi ok. 54,8 proc. populacji z list lekarzy POZ. Będziemy zachęcać lekarzy rodzinnych, aby w trosce o swoich pacjentów wzięli udział w programie - dodaje dyrektor Terek.

Reklama

Kto może otrzymać pulsoksymetr

Pacjenci, którzy ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu DOM.

- Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pracownik Poczty Polskiej dostarczy urządzenie do domu pacjenta. Jeśli pacjent ma mniej niż 55 lat, aby otrzymać urządzenie musi wypełnić formularz kontaktowy Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub może zostać zakwalifikowany do projektu przez zarejestrowanego w systemie DOM lekarza rodzinnego. Lekarz po otrzymaniu informacji, że u pacjenta zdiagnozowano COVID-19 może na podstawie wywiadu medycznego zakwalifikować go do programu telemonitoringu. Pacjent otrzyma dane do logowania w systemie przez SMS, a pulsoksymetr zostanie dostarczony przez Pocztę Polską - informuje Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy mazowieckiego NFZ

Reklama

Więcej informacji na ten temat można uzyskać dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta (TIP): 800-190-590.

Program Domowej Opieki Medycznej jest bezpłatny i całkowicie finansowany ze środków własnych Ministerstwa Zdrowia w ramach rezerwy celowej.

Więcej informacji na ten temat na stronie gov.pl - Domowo Opieka Medyczna (DOM).

Źródło: Mazowiecki NFZ

Wyświetleń: 1587 komentarze: -
09:17, 13.03.2021r. Drukuj