piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W Narwi odnaleziono łyżwy z kości. Znalezisko datowane jest na wczesne średniowiecze

Przed ponad 50 laty, w odmętach Narwi na wysokości Żerania Małego w gminie Olszewo-Borki, syn z ojcem, łowiąc w rzece ryby, dokonali nadzwyczajnego odkrycia. Z torfiastego mułu rzecznego wydobyli dwie oryginalne łyżwy, wykonane z kości konia, specjalnie nawiercone do umocowania sznurem. 

Odnaleziony artefakt był w znakomitym stanie. Powstanie łyżew datowane jest na wczesne średniowiecze - przypuszczalnie na IX wiek. Kościane łyżwy sprzed ponad tysiąca lat przypomniano na facebookowej stronie "Rowerem wokół Ostrołęki".

Reklama

Poniżej tekst jaki ukazał się na temat archeologicznego odkrycia w okolicach Ostrołęki, który opublikowano w "Roczniku Białostockim":

Jesienią 1970 r., Krzysztof Sojak, uczeń IV klasy Szkoły Podstawowej w Ostrołęce, podczas wspólnego z ojcem Bogusławem połowu ryb w Narwi znalazł w mule rzecznym (torfiastym) dwie oryginalne łyżwy wykonane z kości długich konia i zaopatrzone na końcach w otworki do umocowania sznurem. Miejsce odkrycia znajduje się na terenie podmokłych łąk torfiastych należących do miejscowości Żerań Mały, gromada Olszewo-Borki, pow. ostrołęcki. 5 listopada 1970 r., Bogusław Sojak, pracownik Elektrociepłowni w Ostrołęce, przekazał znalezisko do Pogotowia Archeologicznego w Warszawie, otrzymując w kilka tygodni później nagrodę w postaci nowych łyżew z butami dla syna oraz albumu "Poczet Królów Polskich".

Reklama

Przekazane łyżwy kościane z Żerania Małego zachowały się w doskonałym stanie. Spody łyżew, czyli tzw. partie pracujące, są mocno wyświecone przez lód. Obie są jednakowej długości, która wynosi: 26,2 do 26,4 cm. Powyższe znaleziska miały różnorakie zastosowanie u ludności prapolskiej. Przede wszystkim używane były w celach komunikacyjnych do łatwiejszego poruszania się po ściętych lodem rzekach lub jeziorach. Nieco dłuższe kości goleniowe koni lub krów służyły jako płozy (zwane tak od pełzania) do saneczek. Nie można również wykluczyć ich charakteru sportowego, to znaczy używania podobnych łyżew kościanych do gier i zabaw na lodzie. Wprawdzie łyżwy kościane spotyka się na niemal wszystkich systematycznie przebadanych osadach prapolskich, jednak okazy z Żerania Małego zaliczają się do rzadkości ze względu na precyzję wykonania i stan zachowania. Datujemy je na okres wczesnośredniowieczny, przypuszczalnie na IX wiek.

Źródło tekstu i zdjęcia: Jerzy Głosik, "Znalezisko łyżew kościanych nad Narwią, w miejscowości Żerań Mały, pow. ostrołęcki", w: "Rocznik Białostocki", Warszawa 1972, s. 342-343.

Wyświetleń: 4740 komentarze: -
09:41, 13.03.2021r. Drukuj