czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W ten weekend witamy wiosnę - astronomiczną i kalendarzową

Ten weekend to zapowiedź nowej pory roku. W sobotę 20 marca przypada astronomiczna wiosna, a już następnego dnia - w niedzielę 21 marca - kalendarzowa. Podczas wiosennej równonocy zegnamy zimę i wypatrujemy pierwszych oznak wiosny, a tych wokół nas nie brakuje. Wystarczy się rozejrzeć.

Wiosenne przesilenie, które przypada w ten weekend, oznacza, że dzień i noc będą miały po 12 godzin.

Reklama

To jedna z ulubionych pór roku, bo jest zapowiedzią odradzającego się po zimie życia, na drzewach i krzewach zaczynają nieśmiało budzić się pąki, podczas spacerów możemy obserwować bazie na drzewach i kwitnące przebiśniegi.

Zwiastunów wiosny jest znacznie więcej - dzień się wydłuża, na niebie obserwujemy klucze żurawi i dzikich kaczek, do Polski wracają też z zimowisk bociany. Śpiewy ptaków staja się bardziej intensywne, rozpoczynają one bowiem okresy lęgowe. W pary łącza się też ssaki, pojawiają się pierwsze owady, a słońce zaczyna mocniej przygrzewać.

Reklama

Początek wiosny to także wciąż kultywowany tzw. dzień wagarowicza. W tym roku, z uwagi na pandemię i zamknięte szkoły, nie ma on racji bytu. Jest za to inny zwyczaj, często przy okazji przedwiośnia praktykowany - to topienie Marzanny - symbolu odchodzącej zimy. Kukła, przygotowana najczęściej ze słomy i kolorowej bibuły, była niesiona nad akweny wodne i tam puszczana z nurtem.

Mimo trudnego czasu pandemii, radujmy się z nadejścia wiosny. Warto wyjść na spacer i poszukać jej znaków w przyrodzie, parku lub własnym ogrodzie.

Wyświetleń: 749 komentarze: -
08:05, 20.03.2021r. Drukuj