czwartek, 13 maja 2021 r., imieniny Serwacego, Ofelii, Roberty

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Tak wyglądała Ostrołęka na początku lat 40 ubiegłego wieku. Wyjątkowy film niemieckiego żołnierza (wideo)

Wyjątkowy film z 1941 lub 1942 roku ukazujący Ostrołękę podczas II wojny światowej opublikowano na kanale Hist_PL w serwisie YouTube. Nagranie zostało wykonane przez niemieckich żołnierzy, którzy przebywali w naszym mieście w tym okresie.

Kilkunastominutowe nagranie przedstawia nie tylko życie niemieckiej armii w naszym mieście. Na kadrach uwieczniono wiele znanych miejsc w Ostrołęce.

Reklama

Co ciekawe nie zabrakło także ujęć z pływania w rzece oraz różnorodnych sportów: biegów, skoku w dal, piłki nożnej itp.

Ostrołęka (Ostrolenka/Scharfenwiese) w czasie okupacji niemieckiej na filmie żołnierza niemieckiego z około 1941/42 roku. Ostrołęka została zajęta przez wojska niemieckie 10 września 1939 roku oraz przemianowana na niemiecką Scharfenwiese, będąc jednocześnie miastem peryferyjnym III Rzeszy. Niemcy konfiskowali futra, meble czy nawet żywność, kościoły i szkoły przekształcano w magazyny oraz fabryki. Polaków poniżano a Żydom nakazano opuścić miasto w ciągu 2 dni - napisano w opisie pod filmem.

Ostrołęka podczas II wojny światowej została poważnie zniszczona.Niemieccy okupanci tworzyli m.in. obozy pracy przymusowej.

Wyświetleń: 21774 komentarze: -
27.03.2021, 18:32r. Drukuj
Powrót


Reklama

Carpexim
Rolexin
AgroPlus
LUSAR

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter