czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wilki podchodzą pod nasze domy? Jak się zachować? Jak postępować?

W związku z rosnącą liczbą doniesień na temat sytuacji niebezpiecznych z udziałem wilka, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opracowała schematy procedur postępowania w przypadku sytuacji konfliktowych, powodowanych przez dzikie zwierzęta chronione. Zobacz, jak należy się prawidłowo zachować.

W ostatnim czasie odnotowano na terenie kraju zwiększoną liczbę niebezpiecznych zdarzeń z udziałem wilków.

Reklama

- Gatunek ten zwiększa swoją liczebność i zasięg, przez co coraz częściej dochodzi do bezpośredniej styczności wilków z ludźmi, również na terenach, na których zwierzęta te od dawna nie były widywane. Takie zdarzenia stają się często medialne, choć nie zawsze alarmujący ton doniesień jest adekwatny do stopnia zagrożenia - informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

GDOŚ przygotowała zestaw podstawowych informacji dla samorządów, które pomogą zapobiegać incydentom z udziałem wilków lub w sposób właściwy na nie reagować.

Reklama

Kto przyjmuje zgłoszenia

Za bezpieczeństwo mieszkańców odpowiada samorząd gminy - wynika to z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym. To organy samorządowe zobowiązane są do monitorowania sytuacji, zbierania informacji o ewentualnym zagrożeniu i w razie jego wystąpienia do podejmowania odpowiednich czynności, w tym - jeśli zajdzie taka potrzeba - do występowania do Regionalnego lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a na terenie parków narodowych do Ministra Klimatu i Środowiska, z wnioskami o zezwolenia na realizację czynności zakazanych w stosunku do wilka.

Jaka jest procedura postępowania?

Zgłoszenie dotyczące wilka może złożyć każda osoba. W pierwszej kolejności sprawa powinna być kierowana do właściwego urzędu gminy, lub na policję czy do centrum zarządzania kryzysowego, które sprawę skierują do gminy. Samorząd gminny kieruje wówczas wniosek o konkretne działania do Regionalnego lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a ten, w razie potrzeby do Powiatowego Lekarza Weterynarii lub innego podmiotu.

Obecność wilków bardzo często nie wymaga żadnej interwencji, bywa jednak, że wdrażane są inne działania np. płoszenie zwierzęcia, jego odłów i przewiezienie na inne terytorium, prowadzona jest także inspekcja w terenie, dokumentacja fotograficzna, montowanie fotopułapek. W sytuacjach wyjątkowych zarządza się uśmiercenie zwierzęcia przez jego odstrzał. Taką decyzję podejmuje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) lub Minister Środowiska.

Reklama

Szczegółowe wytyczne dostępne są na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Zobacz też:

Procedura postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek-wilk

Wyświetleń: 3978 komentarze: -
09:33, 28.03.2021r. Drukuj