sobota, 15 maja 2021 r., imieniny Zofii, Nadziei, Berty

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W lasach można znaleźć poroża jelenia, sarny lub łosia. Na piękny okaz natrafił pracownik Nadleśnictwa Ostrołęka

Wyjątkową pamiątkę z wyjścia do lasu przyniósł pracownik Nadleśnictwa Ostrołęka, który podczas wykonywania obowiązków służbowych dostrzegł leżący na ziemi zrzut łosia. Zwierzę, jak w każdym roku, pozbyło się swojej ozdoby i oręża. Takie znalezisko każdy z nas może bez obaw zabrać do domu.

Jak czytamy na stronie ostrołęckiego nadleśnictwa, podczas wizyty w lesie zawsze mamy szansę spotkać lub znaleźć coś ciekawego.

Reklama

Wyjątkową pamiątką będzie poroże zwierzęcia z rodziny jeleniowatych - sarny, jelenia lub łosia.

Poroże, zwane też zrzutem, to twardy, kostny twór wyrastający z tzw. możdżenia umiejscowionego na kościach czołowych. Poroże w głównej mierze pełni funkcję ozdobna i reprezentacyjną. Samce w ten sposób demonstrują siłę i możliwości reprodukcyjne. W okresie godowym wykorzystują poroże do walk o samice i przywództwo. Po tym czasie poroże nie jest już samcowi potrzebne i na przełomie zimy i wiosny zostaje zrzucane.

Reklama

- Takie znalezisko to niewątpliwie duże szczęście. Jeśli podczas pobytu w lesie znajdziemy zrzuty, możemy bez obaw zabrać je do domu. Będzie to niezwykła pamiątka naszej wizyty w lesie - informują leśnicy.

Fot. Nadleśnictwo Ostrołęka

Wyświetleń: 17963 komentarze: -
06.04.2021, 09:43r. Drukuj
Powrót