czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Jednym z pierwszych pytań, na które musimy udzielić odpowiedzi, szukając mieszkania jest decyzja czy kupujemy z rynku wtórnego, czy z pierwotnego. Każda z opcji ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na co zwrócić uwagę, jeżeli zdecydujesz się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego?

Jak różnią się formalności związane z zakupem mieszkania od dewelopera, od takiego z tynku wtórnego? Na te pytania odpowiadają eksperci mFinanse.

Mieszkanie od dewelopera - na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie deweloperskie daje nam dużo większe pole do popisu jeżeli chodzi o urządzenie i wyposażenie. Można powiedzieć, że dostajemy czyste płótno na którym możemy stworzyć obraz naszego idealnego M. Zanim jednak przejdziemy do tego etapu czeka nas cały proces wyboru idealnej inwestycji.

Oczywiście poszukiwania zaczynamy od ustalenia naszych kryteriów, czyli w jakiej dzielnicy chcemy mieszkać, jaki metraż nieruchomości nas interesuje, jaka infrastruktura jest dla nas ważna (zarówno w odniesieniu do samej inwestycji np. winda czy parking w bryle budynku, ale też okoliczna np. przedszkola, obiekty handlowe i usługowe). Jeśli znajdziemy nieruchomość z rynku pierwotnego, która idealnie odpowiada naszym potrzebom, warto bliżej jej się przyjrzeć. Co to znaczy? Zakup mieszkania to decyzja na wiele lat. Z jednej strony najczęściej finansujemy zakup zaciągając kredyt hipoteczny, z drugiej będziemy w tym miejscu żyć długi czas.

Weryfikację nieruchomości z rynku pierwotnego rozpoczynamy od poznania informacji o tym, jaki deweloper realizuje inwestycję i zapoznania się z danymi, które udostępnia. Deweloperzy dla każdej z realizowanych inwestycji przygotowują prospekty informacyjne, w których powinniśmy znaleźć rzetelne informacje o nieruchomości. Prospekt taki najczęściej jest podzielony na dwie części: ogólną i indywidualną. W ogólnej znajdziemy dane dotyczące sytuacji finansowej dewelopera, sytuacji prawnej inwestycji, harmonogram budowy oraz inne dokumenty dotyczące projektu. W części indywidualnej znajdziemy rzut mieszkania, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, opis standardu wykończenia oraz, przede wszystkim, cenę zakupu.

Podpisywanie umowy na zakup mieszkania w momencie, kiedy deweloper jeszcze nawet nie rozpoczął budowy dla wielu jest stresującą sytuacją. Dlatego oprócz weryfikacji dokumentów, które przekazuje nam inwestor, możemy też samodzielnie sprawdzić, czy na pewno inwestycja jest dla nas bezpieczna. Zobaczmy jakie inne inwestycje ukończył już deweloper, jeżeli mamy taką możliwość pojedźmy do tych lokalizacji i porozmawiajmy z mieszkańcami ukończonych mieszkań. Ich ocena rzetelności wykonania nieruchomości może dużo powiedzieć o tym, jak będzie wyglądało nasze M w przyszłości. Jeśli nie masz możliwości pojechania do takiej już ukończonej inwestycji, możesz poszukać informacji w Internecie, gdzie często na forach czy grupach lokatorów mieszkańcy chętnie dzielą się opiniami.

Jak podkreślają eksperci ze strony mFinanse.pl, działalność deweloperów podlega pod ustawę deweloperską, która reguluje sposób ochrony kupujących nieruchomość od dewelopera. Jeżeli deweloper przy inwestycji korzysta z kredytów bankowych, to również jego wiarygodność została zweryfikowana przez instytucję finansującą.

Mieszkanie od dewelopera a z rynku wtórnego - jakich dokumentów potrzebuję przy zakupie?

Bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, w momencie wnioskowania o kredyt hipoteczny najpierw przechodzimy procedurę weryfikacji. Przede wszystkim na podstawie naszych zarobków, zobowiązań, sytuacji zawodowej oraz historii kredytowej bank weryfikuje naszą zdolność kredytową. Jeżeli ocena banku jest pozytywna, możemy wnioskować o finansowanie. Czym różni się na tym etapie zakup nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego? Na pewno liczbą oraz rodzajem formalności jakich musi dopełnić przyszły właściciel.

W przypadku rynku wtórnego niezbędne dokumenty to:

  • Umowa przedwstępna kupna nieruchomości
  • Odpis z księgi wieczystej nieruchomości (lub wydruk z internetowego rejestru)
  • Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę
  • Dokument potwierdzający prawo własności zbywcy do nieruchomości
  • Dokumenty dotyczące niezalegania dotychczasowego właściciela z opłatami do spółdzielni mieszkaniowej oraz za media (woda, prąd, gaz

W przypadku rynku pierwotnego dokumentacja musi być szersza i obejmuje:

  • Wypis z Krajowego Rejestru Sądowego dewelopera
  • Wydruk z CEIDG wraz z numerem NIP i REGON dewelopera
  • Oświadczenie dewelopera o pełnomocnictwie osób go reprezentujących
  • Decyzję o pozwoleniu na budowę
  • Zaświadczenie o zakończeniu budowy (jeżeli inwestycja jest już ukończona)
  • Zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkaniowego lub zgłoszenie zakończenia prac budowlanych (jeżeli inwestycja jest ukończona)
  • Potwierdzenie wniesienia wkładu własnego
  • Odpis z księgi wieczystej nieruchomości, na której na stanąć budynek
  • Wypis i wyrys z ewidencji gruntów, rzutów nieruchomości oraz decyzji podziału działek

Na szczęście mimo, że w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, liczba dokumentów jest spora, większość powinniśmy uzyskać od dewelopera.

Eksperci mFinanse zwracają uwagę, że to co różni kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego, od mieszkania z rynku pierwotnego to inny sposób wypłaty środków. W przypadku mieszkania od dewelopera środki wypłacane są w transzach, czyli bank wypłata kolejne części kredytu, kiedy deweloper kończy kolejne etapy budowy.

Korzyścią wynikającą z zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest także brak konieczności opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). O ile deweloper, z którym podpisujesz umowę, jest płatnikiem VAT nie musisz płacić tego podatku. To dlatego, że kupując mieszkanie od dewelopera podatek VAT wliczony jest już w cenę nieruchomości.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1102 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 14:27, 16.04.2021r. Drukuj


Powrót


Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com