środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Na kurpiowskich, starych sosnach zawisły budki lęgowe dla krasek. Czy nowe domki spodobają się ptakom? (zdjęcia)

Tak, jak zapowiadaliśmy, ruszył projekt ochrony kraski na terenie Kurpiowszczyzny. Do lasów w rejonie Omulwi i Piasecznicy, na obszarze Natura 2000, wyjechał transport budek lęgowych, które zawisły m.in. na starych sosnach. Czy nowe kwatery zyskają przychylność wśród ptaków, które już niebawem wrócą z zimowisk?

Kraska to barwny ptak, którego ostatnim stanowiskiem w Polsce jest Równina Kurpiowska. Z uwagi na zmiany w krajobrazie naszego kraju, coraz szybszą urbanizację i niszczenie naturalnych siedlisk, coraz rzadziej mamy przyjemność obserwowania tego pięknego ptaka. Są jednak instytucje i ludzie, którzy

Reklama

Budki i czatownie, a potem dokarmianie i monitorowanie

W Polsce kraski najchętniej zasiedlają obszar tradycyjnego krajobrazu rolniczego, piaszczyste i trawiaste równiny, zwykle w bliskim sąsiedztwie lasu i cieków wodnych. Dietę kraski stanowią przede wszystkim duże owady, głównie chrząszcze, świerszcze i pasikoniki. Zjada również dżdżownice, ślimaki, żaby, jaszczurki, małe węże i gryzonie.

Fot. Aleksander Syguła

Kraska poluje zwykle wykorzystując różnego rodzaju punkty obserwacyjne tzw. czatownie czyli suche czubki drzew, słupy, paliki, linie energetyczne. Jest gatunkiem wyspecjalizowanym w chwytaniu ofiar bezpośrednio na ziemi choć czasem łapie też owady w powietrzu.

Realizowany projekt ochrony kraski skupił się przede wszystkim na montowaniu budek lęgowych, bowiem w naszym otoczeniu coraz częściej brakuje naturalnych dziupli, które kraski chętnie zajmowały. Ponadto wybudowanie będą tzw. czatownie czyli drążki na których kraski mogą przysiadać i wypatrywać zdobyczy. Pnie drzew zostaną pomalowane terpentyną, która nie zaszkodzi drzewom i ptakom, ale odstraszy drapieżniki np. kuny. Później pozostaje już tylko dokarmianie, pilnowanie rewirów lęgowych, wyglądanie kolejnego pokolenia kurpiowskich krasek.

Reklama

Zamontowano 90 budek. Czy kwatery przypadną do gustu kraskom?

Wieszanie budek prowadzono w dniach 16-17 kwietnia br., na terenie gmin Lelis i Olszewo-Borki.

- Przez dwa dni powiesiliśmy łącznie 90 budek dla krasek. W tym sezonie wieszaliśmy budki w dolinie Omulwi koło Białobrzega Blizszego i w dolinie Piasecznicy nieopodal Szwendrowego Mostu. Każda z budek została zapisana w GPS i będzie co roku sprawdzana i czyszczona przed kolejnym sezonem - powiedział Aleksander Syguła - koordynator terenowy programu ochrony kraski prowadzonego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Czy niebawem uda się zobaczyć w budkach barwnych lokatorów? Miejmy nadzieję, że drewniane apartamenty przypadną do gustu ptakom i szybko je zasiedlą, aby wydać na świat nowe pokolenie kurpiowskich krasek.

Reklama

Zobacz też:

Kraska - nasz kurpiowski skarb. Trwa akcja wieszania budek lęgowych i ochrony tych pięknych, ale zagrożonych wyginięciem, ptaków

Zobacz zdjęcia:
Wieszanie budek lęgowych dla krasek

Więcej zdjęć: Wieszanie budek lęgowych dla krasek

Wyświetleń: 4754 komentarze: -
10:02, 18.04.2021r. Drukuj