sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W Czarnowcu odsłonięto pamiątkową tablicę. Upamiętnia ona podporucznika Stefana Henryka Sakowskiego (zdjęcia)

Uroczystość patriotyczno-rodzinna odbyła się w Czarnowcu (gm. Rzekuń). W setną rocznicę urodzin i w 76 rocznicę śmierci, odsłonięto tam tablicę upamiętniająca podporucznika Stefana Henryka Sakowskiego, który urodził się na czarnowieckiej ziemi 12 lutego 1921 roku, a zginął na polu bitwy.

Odsłonięcie tablicy zaplanowane było pierwotnie na dzień urodzin czyli 12 lutego, jednak nieprzewidziane okoliczności sprawiły, że do odsłonięcia mogło dojść ostatecznie w dniu rocznicy, gdy Stefan Sakowski poległ na polu bitwy, w Operacji Łużyckiej.

Reklama

W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny podporucznika Sakowskiego: Marianna Karczewska, Małgorzata i Janusz Szarwaccy, Małgorzata i Marek Karczewscy. Z zaproszenia skorzystali także przedstawiciele samorządu, historycy i rekonstruktorzy, osoby zaangażowane w życie lokalnej społeczności. Prelegentem podczas odsłonięcia tablicy był Jacek Pawłowski z Czarnowca, który zebrał i uporządkował wszystkie dotychczas dostępne materiały o życiu podporucznika Stefana Sakowskiego.

Stefan Sakowski urodził się 17 lutego 1921 roku w Czarnowcu. W domu, który stał na posesji oznaczonej obecnie numerem 4. Był synem Bolesława i Anastazji. Uczył się w szkole w Rzekuniu, dalej kształcił się w Ostrołęce - w Państwowym Gimnazjum imienia Króla Stanisława Leszczyńskiego. Będąc w gimnazjum wstąpił do harcerstwa, gdzie zdobywa pierwsze sprawności. Z przekazów wynika, że w wieku 20 lat mógł podjąc naukę w szkole lotniczej w Dęblinie. W 1939 roku wybucha jednak wojna. Najprawdopodobniej został wcielony do wojska i stanął w obronie kraju, jednak wiele informacji na temat jego losów to przekazy ustne, nie poparte dokumentacją. Stefan Sakowski poległ nad Nysą 18 kwietnia 1945. Spoczywa na cmentarzu w Zgorzelcu wraz z 3391 żołnierzami Wojska Polskiego, poległymi przy forsowaniu Nysy i podczas operacji łużyckiej. (Więcej: Podporucznik z Czarnowca)

Reklama

- Mamy wciąż nadzieję, że kolejne fakty z życiorysu podporucznika z Czarnowca będą pojawiać się po ponownym otwarciu archiwów państwowych oraz zdobytych informacjach przez Jacka Pawłowskiego i Jerzego Kijowskiego - czytamy na stronie czarnowiec.pl.

Więcej na temat uroczystości, postaci podporucznika Stefana Sakowskiego oraz zdjęcia z wydarzenia na stornie czarnowiec.pl.

Fot. czarnowiec.pl

Wyświetleń: 1688 komentarze: -
09:08, 20.04.2021r. Drukuj