czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Politycy Konfederacji w Ostrołęce. Konferencja prasowa poświęcona budowie Ostrołęki C (zdjęcia)

Posłowie Konfederacji zorganizowali w czwartek w Ostrołęce konferencję prasową poświęconą porzuconej budowie Elektrowni C. Politycy - Jakub Kulesza i Paweł Wyrzykowski przyjechali z zamiarem dokonania na tle wyburzanych wież symbolicznego zamknięcia inwestycji Prawa i Sprawiedliwości. 

Członkowie Konfederacji na parkingu przy ul. Krańcowej zorganizowali symboliczne zamknięcie budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce. Na konferencji obecni byli m.in. działacze Konfederacji z Ostrołęki i Ostrowi Mazowieckiej.

Reklama

Na miejscu, gdzie odbywała się konferencja prasowa interweniowali policjanci. Powodem interwencji było niezastosowanie się uczestników wydarzenia do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

- Dziś około godziny 11.00 na ul. Krańcowej ostrołęccy policjanci podjęli interwencję wobec pięciu osób. Powodem interwencji było niestosowanie się osób do obowiązujących przepisów dotyczących zasłaniania ust i nosa. W związku z popełnionymi wykroczeniami policjanci sporządzili pięć wniosków o ukaranie do sądu. Ponadto informacja dotycząca tego zdarzenia została przekazana do sanepidu - poinformował podkom. Tomasz Żerański z KMP w Ostrołęce.

Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów obowiązujących w związku z pandemią.

- W dalszym ciągu prosimy o odpowiednie zachowanie w tym zakresie. Pamiętajmy, że pandemia nadal trwa, a nasza beztroska i lekceważenie wprowadzonych dla bezpieczeństwa nas wszystkich obostrzeń może narazić postronne osoby na utratę zdrowia, a nawet życia - apeluje podkom. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy ostrołęckich policjantów.

Trwa demontaż betonowych pylonów

Trwa kolejny etap rozbiórki Ostrołęki C. Po ringu chłodni kominowej przyszedł czas na wysokie na ponad sto metrów betonowe pylony - demontowana jest już jedna z wież. Nie jest ona burzona przy pomocy materiałów wybuchowych. Stosowana jest metoda odcinania fragmentów konstrukcji.

Zakończono demontaż chłodni kominowej na placu budowy ostrołęckiej elektrowni. Największym wyzwaniem są jednak dwa ogromne, wysokie na ponad sto metrów pylony. Wieże, według projektu, ze względów bezpieczeństwa, powinny być połączone i w obecnym stanie nie mogą długo funkcjonować. Rozpoczęła się rozbiórka jednej z nich.

Reklama

Do dzisiejszego wydarzenia zorganizowanego przez Konfederację odniosła się Energa. Spółka przesłała do naszej redakcji swoje oświadczenie.

Energa SA podkreśla, że w związku z realizacją projektu w Elektrownia Ostrołęka C, trwają prace nad zmianą technologii spalania węgla kamiennego na gaz ziemny, o czym spółka informowała już w czerwcu ub.r. 

14 kwietnia 2021 roku Urząd Ochrony Klienta i Konsumenta wyraził zgodę na utworzenie spółki celowej przeznaczonej do budowy elektrowni gazowej, w której udziały będą mieć obecni partnerzy w projekcie, czyli PKN Orlen, PGNiG oraz Energa z Grupy Orlen. 

Inwestycja ma już wyznaczony punkt wpięcia do budowanego gazociągu GIPL, do którego przyłącze według planów ma powstać w ciągu ok. 3 lat. Dzięki temu elektrownia gazowa będzie miała dostęp do surowca zasilającego krajową infrastrukturę. 

Prowadzone są też prace adaptacyjne terenu projektu Elektrownia Ostrołęka C, które pozwolą w optymalny sposób zagospodarować materiały i prace wykonane do początku 2020 r. na potrzeby inwestycji węglowej.

Reklama

Budowa w północno-wschodniej części Polski dużego, stabilnego, elastycznego i niskoemisyjnego źródła wytwarzania energii elektrycznej jest niezbędna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Polska potrzebuje coraz więcej energii, według prognoz Polskich Sieci Elektroenergetycznych, zawartych w Planie Rozwoju Systemu Przesyłowego do 2030 roku, zapotrzebowanie na energię elektryczną netto wzrośnie w Polsce między rokiem 2020, a 2040 o ok. 28%: ze 159,9 do 204,2 TWh [1].

W lutym 2020 roku podjęto decyzję o wstrzymaniu finansowania projektu budowy elektrowni węglowej. Wpływ na to miała konieczność przeprowadzenia dodatkowych analiz projektu w obliczu istotnych czynników, m.in. zmiany polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz instytucji finansowych w Europie i na świecie, a także wezwania na wykup 100% akcji Energi SA, ogłoszonego w grudniu 2019 roku przez PKN Orlen. 

Zmiana technologii wytwarzania energii elektrycznej w projekcie Elektrownia Ostrołęka C wpisuje się tym samym zarówno w obecne trendy transformacji energetycznej w Unii Europejskiej, jak również w strategię energetyczną Grupy Orlen, nastawioną na rozwój źródeł nisko- i zeroemisyjnych.

Konferencja z udziałem polityków Konfederacji odbyła się w czwartek 22 kwietnia na  parkingu przy cmentarzu komunalnym w Ostrołęce przy ul. Krańcowej. 

Zobacz zdjęcia:
Konferencja prasowa poświęcona budowie Ostrołęki C

Więcej zdjęć: Konferencja prasowa poświęcona budowie Ostrołęki C

Zobacz też:

Tylko u nas: Ruszyło wyburzanie pylonów nowej elektrowni w Ostrołęce (zdjęcia, wideo z drona)

Wyświetleń: 3560 komentarze: -
12:03, 22.04.2021r. Drukuj