środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Stary cmentarz w Rzekuniu stał się zabytkiem. Co dalej z budową hospicjum?

Powraca temat starego cmentarza w Rzekuniu, na którym Caritas planował wybudować hospicjum. Teren po dawnym wikariacie miał się stać ośrodkiem dla przewlekle i nieuleczalnie chorych, ale na przeszkodzie stanęły duchy przodków. Obecnie teren został uznany za stanowisko archeologiczne. 

Oficjalną decyzję w tej sprawie wydał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wedle informacji, obszar po dawnym cmentarzu w Rzekuniu został włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków jako stanowisko archeologiczne.

Reklama

Rzekunianie wiedzą, że dawny wikariat stoi na starym cmentarzu

O planach wybudowania w Rzekuniu hospicjum dowiedzieliśmy się w lutym 2020 roku. Wówczas, po nieudanych planach wybudowania hospicjum w Ostrołęce, Caritas znalazł miejsce właśnie w Rzekuniu, na placu przy kościele.

Po tym, jak plany dotarły do opinii publicznej, szybko dało się słyszeć głosy zbulwersowanych mieszkańców i pasjonatów historii. Niemal każdy w Rzekuniu wiedział bowiem doskonale, że teren po wikariacie to stary cmentarz, usiany ludzkimi szczątkami. Informacje o tym przekazywano z dziada pradziada. Potwierdzają to także źródła pisane, m.in. "Monografia gminy Rzekuń" opracowana przez Jerzego Dziewirskiego.

Stanowisko archeologiczne na starym cmentarzu w Rzekuniu

Poczyniono działania, aby plany budowy hospicjum powstrzymać. Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekt został włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Informacje o tym przekazał Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej.

- Otrzymaliśmy informację o włączeniu do wojewódzkiej ewidencji zabytków sporządzonej przez nas karty stanowiska archeologicznego. Jest nim tak zwany stary cmentarz parafialny w Rzekuniu, powiat ostrołęcki, użytkowany w latach 1413-1851. Pamięć o cmentarzu jest do dzisiaj przechowywana w pamięci mieszkańców Rzekunia. Wspomina się, że podczas prac ziemnych przy budowie wikarówki wydobywane były szczątki ludzkie - czytamy na stronie Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Obszar wciągnięto do ewidencji zabytków gminy Rzekuń

Jak poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, działając na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, opisany obiekt został włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

- Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej sporządził dokumentację stanowiska archeologicznego w postaci karty ewidencyjnej zabytku archeologicznego lądowego. Karta taka jest standardowym, podstawowym źródłem informacji o historii, strukturze i stanie zachowania zabytku. Stanowi ona dokumentację pomocniczą, przechowywaną w archiwum WUOZ w Warszawie Delegatura w Ostrołęce. Należy też dodać, iż czynność ewidencjonowania zabytków nie dotyczy wyłącznie obiektów o ponadprzeciętnych walorach zabytkowych, nie przekłada się również na obligatoryjny wpis zabytku do rejestru zabytków. Przekłada się jednakże na konieczność włączenia zabytku do gminnej ewidencji zabytków - informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Co będzie z planami budowy hospicjum? Czy po przeprowadzeniu prac archeologicznych i zabezpieczeniu ewentualnych szczątków ludzkich, budowa obiektu dla przewlekle i nieuleczalnie chorych doczeka się finalizacji? Do tematu wrócimy.

Reklama

Zobacz też:

Znalazła się działka pod budowę hospicjum. Obiekt ma powstać w Rzekuniu. Kiedy budowa i co na to mieszkańcy?

Powstanie hospicjum stacjonarnego w Rzekuniu już pewne. Biskup wydał decyzję o przekazaniu gruntów

Skandal w Rzekuniu. Chcą budować hospicjum na cmentarzu (zdjęcia)

Inwestycja Caritasu na ludzkich szczątkach. "Nie godzi się budować takiego budynku na mogiłach naszych przodków" (zdjęcia)

Źródło fotografii: T. Zalewska, D. Orzołek, Zarys historyczny miejscowości i gminy Rzekuń, Ostrołęka-Rzekuń 1995.

Podane za: Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej. Jak czytamy na przywołanej stronie, na fotografii wykonanej w 1965 r. widoczne są nasypy mogił porośnięte bluszczem (?) Przy wejściu na teren cmentarza znajduje się murowana kapliczka.

Wyświetleń: 6978 komentarze: -
10:19, 24.04.2021r. Drukuj