sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Program Przeciwdziałania Narkomanii w Ostrołęce. Radni zapoznają się z raportem

Jednym z punktów najbliższej sesji rady miasta będzie Raport z wykonania w 2020 roku Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Ostrołęce. Głównym celem projektu jest ograniczenie stosowania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych i tzw. dopalaczy w naszym mieście.

Realizatorami programu są: szkoły i placówki oświatowe, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, a także Komenda Miejska Policji, Straż Miejska, Stowarzyszenie Promocji Zdrowia "Nadzieja", NZOZ "MONAR".

Reklama

- W celu realizacji zadań własnych gminy z zakresu przeciwdziałania narkomanii Prezydent Miasta Ostrołęki systematycznie inicjuje i wspiera działania profilaktyczne, mające na celu podniesienie świadomości dzieci, młodzieży i osób dorosłych (w tym rodziców) nt. szkodliwości używania środków psychoaktywnych. Dotyczy to przede wszystkim prowadzenia profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii. Zadania z zakresu przeciwdziałania narkomanii, w ramach zadań własnych gminy, finansowane były ze środków pochodzących z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych - czytamy w raporcie.

Po analizie realizacji zadań określonych w programie wskazano, że:

1. Działania profilaktyczne powinny być skierowane w szczególności do młodzieży, gdyż ta grupa, ze względu na specyfikę swojego wieku oraz powszechną dostępność środków odurzających, jest najbardziej narażoną na rozwój uzależnienia. Ważne jest jednoczesne zaangażowanie ich rodziców i opiekunów. W roku 2020 część szkolnych projektów profilaktycznych była realizowana tylko online.

2. Od kilku lat mieszkańcy Ostrołęki, dzięki audycjom w lokalnych mediach, mają możliwość pogłębiania swojej wiedzy na temat uzależnień.

3. Działający na terenie Ostrołęki punkt informacyjno-konsultacyjny Stowarzyszenia Promocji Zdrowia "Nadzieja', pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, funkcjonował i specjaliści telefonicznie udzielali pomocy osobom uzależnionym od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.

Reklama

4. Infrastruktura sportowo-rekreacyjna oraz kultury na terenie Ostrołęki pozwalała na atrakcyjne spędzanie czasu oraz stanowiła alternatywę dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych - ale w 2020 r. ze względu na pandemię w ograniczonym zakresie.

5. Placówki wsparcia dziennego oferują dzieciom i młodzieży różnorodne, ciekawe formy spędzania czasu wolnego w celu zapobiegania ich ryzykownym zachowaniom. W 2020 roku praca w placówkach zależna była od warunków związanych z epidemią oraz decyzji wojewody mazowieckiego w tym zakresie. 

Z raportem można zapoznać się na w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Ostrołęki.

Sesja odbędzie się w czwartek 29 kwietnia.

Wyświetleń: 878 komentarze: -
08:52, 27.04.2021r. Drukuj