sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W Ostrołęce powstają Punkty Szczepień Masowych. Są namioty! (zdjęcia)

W Ostrołęce powstają Punkty Szczepień Masowych (PSM) przeciwko koronawirusowi. Namioty rozstawiono na parkingu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz na terenie Szkoły Podstawowej nr 10. Punkty utworzono też w sąsiednich miejscowościach, m.in. w Łomży i Ostrowi Mazowieckiej.

W Polsce sukcesywnie tworzone są Punkty Szczepień Masowych. Znajdują się już m.in. w Przasnyszu, Ostrowi Mazowieckiej czy Łomży. Powstają po to, aby każdy niezależnie od tego - czy mieszka w dużym mieście, czy w małej miejscowości - miał łatwy dostęp do szczepień.

Reklama

W Ostrołęce dodatkowe punkty szczepień będą w namiotach. Rozstawiono je na parkingu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz na terenie Szkoły Podstawowej nr 10.

Kiedy zaczną działać i na jakiej zasadzie będzie można przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19, zapytaliśmy ostrołęcki ratusz. Czekamy na odpowiedź.

Ponad 40 PSM na Mazowszu

Łącznie na terenie województwa mazowieckiego ma powstać ponad 40 Punktów Szczepień Masowych, uzupełniających sieć dotychczasowych punktów szczepień. Pozwoli to na przyspieszenie realizacji Narodowego Programu Szczepień. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa.

Dzięki nowym rozwiązaniom będzie możliwość wykonania znacznie większej liczby szczepień niż dotychczas. W Punktach Szczepień Masowych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia będzie wykonywanych ok. 200 szczepień. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie minimum 500 dawek dziennie. Nowe punkty są tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.).

Reklama

Punkty Szczepień Masowych są organizowane przez jednostki samorządu terytorialnego we współpracy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą, na polecenie wojewody, w punkcie zatwierdzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy powiat może zwrócić się do wojewody o jednorazową dotację w wysokości 5 tys. zł na utworzenie jednego nowego Punktu Szczepień Masowych. Za szczepienia płaci Narodowy Fundusz Zdrowia wg stawki, jak dla wszystkich Punktów Szczepień Populacyjnych, podmiotowi medycznemu odpowiadającemu za punkt szczepień. Nie ma potrzeby budowania zaawansowanych konstrukcji - powinno się wykorzystywać zasoby pozostające w dyspozycji samorządu i podległych jednostek.

Więcej:

W sąsiednich miejscowościach są już Punkty Szczepień Masowych. Co z Ostrołęką?

Zobacz zdjęcia:
Punkty szczepień w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Punkty szczepień w Ostrołęce

Wyświetleń: 3230 komentarze: -
13:37, 30.04.2021r. Drukuj