czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Elektrownia w Ostrołęce symbolem energetyki gazowej?

Jeszcze do niedawna nie myślano o gazie ziemnym jako paliwie dla energetyki. Powodem były wysokie ceny gazu, zwłaszcza w porównaniu ze stosowanym węglem. Polski sektor wytwarzania prądu wchodzi jednak w nowy etap - energetykę gazową - informuje forsal.pl. W artykule wspomniano o bloku w Ostrołęce.

Portal forsal.pl podaje, że polski sektor wytwarzania prądu wchodzi w nowy etap na drodze do gospodarki niskoemisyjnej i osiągnięcia neutralności klimatycznej. Mowa o energetyce gazowej.

Reklama

- Symboliczne pod tym względem są losy projektu budowy nowego bloku energetycznego w Ostrołęce. Planowany początkowo przez Eneę i Energę jako blok węglowy już na początku 2020 roku został zawieszony, głównie z powodu braku finansowania. Po przejęciu Energa SA przez PKN Orlen pierwotna koncepcja uległa zmianie. Zdecydowano, że paliwem będzie gaz ziemny. To oczywiście wymaga ogromnych zmian w projekcie i organizacji przedsięwzięcia. Te działania cały czas trwają - czytamy na stronie forsal.pl.

PKN Orlen i PGNiG podpisały we wrześniu list intencyjny, w którym strony zadeklarowały wolę przystąpienia do rozmów w celu analizy możliwości realizacji wspólnych inwestycji: budowy elektrowni gazowej i rozwoju biogazowni.

Reklama

- Ujawniono wówczas zakres projektów, jakiego miały dotyczyć rozmowy. Jednym z nich była budowa bloku gazowego CCGT w Ostrołęce o mocy ok. 750 MW netto do końca 2024 r. PKN Orlen ma już gazowe doświadczenia. W Płocku od 1968 r. działa elektrociepłownia na ciężki olej opałowy i gaz. Obecnie dysponuje ona mocą elektryczną 359 MWe oraz 2150 MWt mocą cieplną. Najbardziej cenne, nowoczesne aktywa grupy w sektorze elektroenergetycznym to blok gazowo-parowy we Włocławku o mocy 474 MWe uruchomiony w 2017 r. oraz blok gazowo-parowy w Płocku dysponujący mocą 608 MWe oddany do użytku w 2018 r. Ruch w interesie jednak dopiero się rozpoczął. Według zapowiedzi rządowych do 2028 r. mogą powstać w Polsce energetyczne bloki gazowe o łącznej mocy ok. 10 GW - czytamy w serwisie forsal.pl

Pełna treść artykułu:

Energetyka dodaje gazu

Wyświetleń: 3752 komentarze: -
15:13, 13.05.2021r. Drukuj