środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jak wygląda stan gospodarki odpadami komunalnymi w Ostrołęce?

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Ostrołęki pojawiła się analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta, która dotyczy 2020 r. Dokument został sporządzony w celu podsumowania gospodarowania odpadami na terenie naszego miasta.

Celem sporządzenia analizy jest ocena możliwości technicznych oraz organizacyjnych gminy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz określenie poniesionych kosztów związanych z wdrożeniem oraz funkcjonowaniem sytemu gospodarki odpadami na terenie miasta.

Reklama

- Z przeprowadzonej analizy wynika, że pomimo wprowadzenia selektywnej zbiorki odpadów komunalnych na terenie miasta Ostrołęki - w roku 2020 selektywną zbiórkę odpadów zadeklarowało ok. 84 proc. mieszkańców oraz ok. 23 proc. właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady - to ilość niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości wynosi prawie 65,78 proc. ogólnej masy odebranych odpadów komunalnych z terenu miasta Ostrołęki - czekamy w dokumencie. 

Jak podano w treści analizy fakt ten może świadczyć o niskiej świadomości społeczeństwa w zakresie potrzeby i korzyści, jakie stwarza selektywne gromadzenie odpadów komunalnych. Na zwiększoną masę zmieszanych (niesegregowanych) odpadów komunalnych może mieć także wpływ np. zmiana nawyków konsumpcyjnych społeczeństwa - spożywanie posiłków serwowanych na wynos w opakowaniach jednorazowych, które ze względu na zanieczyszczenia trafiają do pojemnika na odpady zmieszane, czy też kupowanie produktów nietrwałych, szybko ulegających zepsuciu.

Reklama

Z przeprowadzonej analizy wynika, że Miasto Ostrołęka stworzyło dobre możliwości mające na celu ograniczenie ilości odpadów powstających z segregacji niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych kierowanych do składowania na składowisku, posiada własną kompostownię i stację segregacji odpadów komunalnych.

Nasze miasto w 2020 roku osiągnęło wymagane prawem poziomy recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami dla takich odpadów jak papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych innych niż niebezpieczne. Osiągnęło także wymagany poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.

Podano również zachowania mające na celu doskonalenia funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Reklama

- W celu doskonalenia funkcjonującego systemu należy nieprzerwanie prowadzić wśród społeczności lokalnej szeroko rozumiane akcje edukacyjno-informacyjne w zakresie edukacji ekologicznej i gospodarowania odpadami, co w konsekwencji przyczyni się do świadomego dbania o bezpieczne i czyste środowisko. Warto podkreślić, że zgodnie z nowymi regulacjami unijnymi, od większości krajów członkowskich (w tym od Polski) w 2030 r. oczekiwany poziom recyklingu będzie wynosił aż 70 proc. ogólnej masy wytwarzanych odpadów komunalnych. Z tym wyzwaniem przyjdzie się zmierzyć Samorządowi Miasta Ostrołęki w przyszłych latach.

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się w BIP Urzędu Miasta Ostrołęki.

Wyświetleń: 1070 komentarze: -
00:09, 15.05.2021r. Drukuj