piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kremacja zmarłych coraz popularniejsza. Kiedy powstanie kolumbarium na cmentarzu miejskim w Ostrołęce?

O planach utworzenia na cmentarzu przy ulicy Krańcowej kolumbarium słyszeliśmy już w minionym roku, przy okazji prac inwestycyjnych planowanych przez ratusz na miejskiej nekropolii. O stworzenie kolumbarium pyta w imieniu mieszkańców radny Mariusz Popielarz. Okazuje się, że budowę obiektu planowano już na ten rok.

Kolumbarium to budowla cmentarna przybierająca różne formy, ale zazwyczaj budowana jest jako ściana z niszami na urny z prochami zmarłych. O taką formę pochówku pyta w interpelacji do prezydenta miasta radny Mariusz Popielarz.

Reklama

- W odpowiedzi na liczne zapytania mieszkańców Ostrołęki kierowane do mnie jako radnego zwracam się do Pana Prezydenta o podjęcie działań w kierunku utworzenia kolumbarium na ostrołęckim cmentarzu komunalnym. Kolumbarium to ściana pamięci, która pełni funkcję grobowca, wyposażona w nisze, w których umieszcza się urny z prochami zmarłych. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności zapewniania indywidualnej mogiły - pisze Mariusz Popielarz.

Radny zauważa też, że w dobie pandemii koronawirusa coraz większa ilość pochówków to właśnie kremowanie ciał zmarłych. 

Utworzenie kolumbarium planowano już w tym roku

O utworzeniu kolumbarium włodarz wspominał już w minionym roku. Od 1 marca 2020 r. zarządcą cmentarza miejskiego jest OTBS. Wykonano już szereg prac porządkowych, pojawiły się m.in. stojaki na używane znicze i odnowiono pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Kolumbarium to kolejny pomysł do rozpatrzenia. Obecnie OTBS, jako zarządca obiektu, rozważa usadowienie kolumbarium na ostrołęckim cmentarzu komunalnym.

- OTBS pracuje nad wyborem miejsca i koncepcji zagospodarowania przestrzeni tego miejsca, tak, aby osoby, które zdecydują się na umieszczenie urn z prochami swoich najbliższych w kolumbarium, miały możliwość na chwilę wyciszenia i zadumy. Spółka planowała wykonać to zadanie w roku bieżącym, jednakże sytuacja pandemiczna wymusiła inwestycje w pierwszej kolejności w przygotowanie nowych chodników i wytyczeniu pól grzebalnych - odpowiada prezydent Łukasz Kulik.

Włodarz dodaje jednak, że nie oznacza to obecnie braku możliwości pochówku urny z prochami.

- W myśl obowiązujących przepisów, urnę z prochami można pochować w każdym istniejącym grobie bez zachowania 20-letniego okresu nienaruszalności. Urnę można pochować zarówno w grobie ziemnym jak też w grobie murowanym, w przestrzeni między grobem a nagrobkiem czy pomnikiem. Ilość możliwych do dochowania urn wynika z pojemności grobu - dodaje włodarz.

Reklama

Zobacz też:

Będą zmiany na cmentarzu komunalnym. Miasto obiecuje remonty, stojaki, a w przyszłości kolumbarium (wideo)

Wyświetleń: 5123 komentarze: -
16:03, 24.05.2021r. Drukuj