piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dziś przypada 190 rocznica Bitwy pod Ostrołęką. Dramatyczne wydarzenia rozegrały się 26 maja 1831 roku (wideo)

Każdego roku, 26 maja, powracamy myślami do roku 1831, gdy w Ostrołęce i na przedpolach naszego miasta rozegrała się decydująca walka powstania listopadowego. O losach bitwy i klęsce Polaków opowiadał historyk Jerzy Dziewirski, który odwiedził miejsca kolejnych potyczek Polaków z Rosjanami.

Gdy armia rosyjska, pod wodzą Iwana Dybicza poczęła przypuszczać agresywny atak na Polaków, ci, pod dowództwem generała Jana Skrzyneckiego, zaczęli wycofywać się spod Śniadowa w kierunku Ostrołęki. Do miasta dotarli 25 maja 1831 roku, a podczas przeprawy przez Narew, rankiem 26 maja, niespodziewanie miasto zostało zaatakowane przez Rosjan.

Reklama

Jak opowiadał Jerzy Dziewirski, mieszkańcy nie spodziewali się bitwy i gdy Rosjanie zaatakowali, miasto szybko stanęło w ogniu. Mieszczanie wychodzili i dołączali do walczących. Na ulicach miasta dochodziło nawet do walki wręcz i na bagnety. W obronie Ostrołęki niezwykle wsławił się 4 Pułk Piechoty - słynni "Czwartacy" pod dowództwem gen. Ludwika Bogusławskiego.

- Powstańcy bronili się dzielnie, część poległa, część, pokonując napór rosyjski, udała się w stronę mostu. W tamtych czasach, w miejscu dzisiejszego mostu im. A. Madalińskiego był most drewniany, palowy, zaś na lewo od niego most pontonowy, tzw. łyżwowy. Artyleria rosyjska pokonała powstańców i przeprawiła się na drugą stronę Narwi - mówił Jerzy Dziewirski.

Generał Skrzynecki, główny dowódca sił polskich, w momencie decydującym, postanowił o udziale w walkach 4 Baterii Artylerii Konnej pod dowództwem ppłk. Józefa Bema, która zaatakowała Rosjan.

- To była zaskakująca szarża, która nie ma sobie równych w dziejach wojskowości. Rosjanie wstrzymali atak, myśląc, że strona polska ma nowe posiłki zbrojne - mówił lektor.

Reklama

Niestety, podczas narady wojennej, generał Skrzynecki nie otrzymał wystarczającego poparcia do prowadzenia dalszych walk. Opuszczenie pola walki oznaczało niestety przegraną Polaków. W walkach toczonych pod Ostrołęką poległo dwóch generałów - Ludwik Kicki i Henryk Kamieński oraz ponad 2 tys. żołnierzy i oficerów.

- Wraz z generałem Kickim w leśnej mogile została pochowana nadzieja na wybicie się Polaków na niepodległość - zakończył opowieść Jerzy Dziewirski.

Film nie tylko przybliża nam historię bitwy pod Ostrołęką - słynną obronę klasztoru, mostu na Narwi czy walk toczonych po drugiej stronie rzeki, ale też pokazuje miejsca związane z losami decydującej bitwy powstania listopadowego. Wideo powstało podczas inscenizacji bitwy pod Ostrołęką, przygotowanej przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej. 

Zobacz też:

Śladami Bitwy pod Ostrołęką. Te historyczne miejsca powinien znać każdy ostrołęczanin (zdjęcia)

Wyświetleń: 1154 komentarze: -
08:56, 26.05.2021r. Drukuj