czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? Policja radzi jak nie paść ofiarą przestępstwa na serwisach ogłoszeniowych

Komenda Główna Policji oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają klientów banków przed pojawiającymi się oszustwami w internetowych serwisach ogłoszeniowych. W jaki sposób przebiega próba kradzieży i w jaki sposób możemy jej uniknąć? Sprawdź, aby uniknąć zagrożenia.

FinCERT.pl - Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP coraz częściej odnotowuje aktywność przestępców nakierowaną na wyłudzanie danych i środków na internetowych serwisach ogłoszeniowych.

Reklama

Nagminnie dochodzi do wyłudzeń numerów kart płatniczych lub danych dostępowych do usług bankowości elektronicznej od osób, które wystawiają ogłoszenia. Oszuści pozyskują dane pod pretekstem przekazania zapłaty za towar lub usługę poprzez wysłanie linku do fałszywej strony. Na niej nieświadomy sprzedający podaje swoje dane nie wiedząc, że trafią prosto do przestępców. Komenda Główna Policji oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają klientów banków przed niebezpieczeństwem związanym z tego typu atakami.

W jaki sposób przebiega atak?

1. Sprzedający wystawia produkt lub usługę na portalach ogłoszeniowych.

2. Do sprzedającego odzywa się osoba rzekomo zainteresowana zakupem i wypytuje o szczegóły. Kontakt najczęściej następuje przez komunikator WhatsApp.

3. W trakcie prowadzonej rozmowy, potencjalnie zainteresowany kupujący - przestępca proponuje sprzedającemu płatność poprzez nową usługę.

4. Sprzedający otrzymuje link do strony, na której ma podać dane swojej karty lub dane do logowania do usług bankowości elektronicznej. Link może być przesłany bezpośrednio w rozmowie przez komunikator lub w wiadomości e-mail lub SMS podszywającej się np. pod portal ogłoszeniowy lub usługę kurierską.

5. Klikając w przesłany link, otwiera się specjalnie przygotowana strona, wyglądająca dla sprzedającego wiarygodnie, gdyż może tam zobaczyć np. zdjęcie i cenę swojego produktu. Na tej stronie znajduje się ponadto miejsce do wpisania karty płatniczej (dane posiadacza karty, pełen numer karty, CVV, data ważności, kod 3DS) lub danych dostępowych do bankowości elektronicznej (login, hasło, SMS kody).

6. Po podaniu powyższych danych nie dochodzi do sprzedaży i dodatkowo sprzedający traci swoje środki, stając się pokrzywdzonym.

Reklama

Co zatem robić by chronić swoją tożsamość i pieniądze?

Policja uczula - dane dostępowe do konta, karty płatniczej oraz osobowe powinny być zawsze chronione. Nie powinno się ich udostępniać osobom nieuprawnionym. W przypadku, gdy zostaną ujawnione, jesteśmy narażeni na utratę pieniędzy, a nawet zaciągnięcie kredytu.

Należy być wyczulonym na sytuacje, w których ktoś wywiera presję na podjęcie natychmiastowej decyzji. Takie działania powinny wzbudzić w nas podejrzenia i zmusić do zachowania szczególnej ostrożności.

Warto upewnić się w innym kanale komunikacji (np. oficjalny numer telefonu podany w Internecie), że nadawca  rzeczywiście wysyłał wiadomość. Pamiętajmy, że oszuści mogą próbować podszywać się pod prawdziwą firmę. W razie wątpliwości powinniśmy podjąć próbę weryfikacji.

Jeśli zostaniemy pokrzywdzeni w wyniku takiego ataku powinniśmy niezwłocznie złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa Policji oraz skontaktować się z bankiem, aby zablokować narażone konta.

Źródło: Komenda Główna Policji

Wyświetleń: 432 komentarze: -
08:37, 28.05.2021r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com