czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zmarł profesor Henryk Samsonowicz, mocno związany z naszym regionem. Wójt Łukaszewski wspomina

W wieku 91 lat zmarł prof. Henryk Samsonowicz, historyk europejskiej rangi, silnie związany  z naszym regionem. Był znanym i cenionym miłośnikiem Kurpiowszczyzny, honorowym członkiem Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, laureatem lokalnych nagród i wyróżnień, gościem ważnych w regionie wydarzeń.

Był ściśle związany z Kurpiowszczyzną. Wspierał życie naukowe w Ostrołęce i na Kurpiach. Uczestniczył w Światowych Zjazdach Kurpiów. Wygłaszał odczyty poświęcone Kurpiom i Kurpiowszczyźnie.

Reklama

Gościł i zabierał głos podczas "Wesela Kurpiowskiego" w Kadzidle. W 2012 roku został laureatem Nepomuków oraz Honorowym Obywatelem Gminy Kadzidło. W 2014 roku nagrodzono go Kurpikiem w kategorii "Nauka i pióro". Chętnie odwiedzał nasz region. Prowadził wykłady, dzielił się swoimi spostrzeżeniami i opiniami.

Zmarłego profesora żegna wójt gminy Kadzidło

Henryka Samsonowicza pożegnał także Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło, za którego kadencji profesor otrzymał Nepomuka i został honorowym obywatelem gminy Kadzidło.

- Profesor sprawił nam wielką radość przyjmując tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło. Cieszył się z nagrody Kurpiowskiego Nepomuka. On, Kawaler Orła Białego, doktor honoris causa, tylu renomowanych uczelni, tak naturalnie zadomowił się w niewielkim Kadzidle. Jakie to piękne, szlachetne, skromne. Dawno temu, podczas historycznych studiów, wędrowałem z profesorem przez zachodnią Polskę. W Gieczu, o którym mało, kto pamięta, Profesor wygłosił niezwykły, frapujący esej o początkach państwowości polskiej, niesłychanym fenomenie Piastów, którzy bez kompleksów postanowili być Europejczykami. Nawet dzisiaj odczuwam wagę tamtych słów, ich uniwersalne przesłanie, które na zawsze impregnuje przed ideologicznym zgiełkiem i narodowymi mitologiami. Dziękujemy Panie Profesorze. Dziękujemy z całego serca - Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzdiło

Profesor Samsonowicz był historykiem o europejskiej randze. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego był ministrem edukacji. Laureat wielu odznaczeń i nagród. Autor około 800 prac naukowych.

O książce Stanisława Pajki w 2012 roku napisał: Pozornie jego "Zapiski o rodzinnej wsi" dotyczą niewielkiego skrawka Puszczy Zielonej. Jednak dzieje mieszkańców Dylewa stanowią ważną ilustrację wydarzeń w znacznie szerszej skali. Nie można bowiem zajmować się dziejami Polski bez poznawanie konkretnych ludzi, ich sposobów życia, ich doświadczeń w walkach o swój kraj, o swoją kulturę, o swoją tożsamość. Wzruszające słowa z okazji promocji książki "Dylewo dawniej i dziś" skierowała córka autora, mieszkanka Podkowy Leśnej, Barbara Potkańska: Dzieciństwo spędziłam w Dylewie. I chociaż już nie ma dziadka Staśka i babci Antosi, a ich drewniany dom z gankiem stojący w wiśniowym sadzie też zniknął z krajobrazu, zawsze pozostaną w mojej pamięci: i oni, i dom, i "ciuchcia" widoczna z dziadkowego podwórza, wyprawy do Kadzidła, swobodne chodzenie po pobliskich polach i lasach z kuzynkami, świeże mleko od krowy, smak wiejskiego, prostego jedzenia... Nie ma już takiego Dylewa, a temu nowemu i jego mieszkańcom życzę Wszystkiego Najlepszego!

Profesor Henryk Samsonowicz zmarł w piątek 28 maja br. w Warszawie w wieku 91 lat.

 

Fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej/Wikipedia

Wyświetleń: 4007 komentarze: -
19:41, 28.05.2021r. Drukuj