piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Mija kolejna rocznica śmierci wielkiego badacza Kurpiowszczyzny - Adama Chętnika

Dziś, 29 maja, mija kolejna rocznica śmierci Adama Chętnika (1885-1967), regionalisty, wielkiego badacza Kurpiowszczyzny i społecznika. To osoba, która po dziś dzień może być wzorem nowoczesnego stosunku do kultury i tradycji regionalnej, którą chcemy na Kurpiach ożywić i odbudować.

Badacz, który jako pierwszy stworzył własną wizję kultury ludowej i przełamał stereotyp patrzenia na jej piękno i funkcję. Był prekursorem badań naukowych nad kulturą kurpiowską. Jako naukowiec i poseł II Rzeczypospolitej Polskiej wniósł duży wkład w zabezpieczenie kultury materialnej regionu kurpiowskiego, tworząc skanseny i instytucje badawcze.

Reklama

Rzetelny regionalizm i życie oraz dzieło Adama Chętnika uderza i fascynuje wielu dzisiejszych społeczników zaangażowanych w popularyzację kultury kurpiowskiej. Nazwisko Adama Chętnika, chyba jako pierwszego z rodowitych Kurpiów, trafiło do Encyklopedii Powszechnej PWN. Czytamy w niej:

Adam Chętnik, etnograf, działacz społeczny i oświatowy, redaktor pisma dla młodzieży wiejskiej, poseł na Sejm, członek Komisji Etnograficznej Polskiej Akademii Umiejętności, znawca Kurpiowszczyzny, twórca muzeów regionalnych w Nowogrodzie i Łomży, inicjator bursztyniarstwa w Muzeum Ziemi w Warszawie, autor artykułów i prac poświęconych Kurpiowszczyźnie.

Życie, twórczość naukowa i działalność społeczna Adama Chętnika są nierozerwalnie związane z regionem kurpiowskim. Urodził się on 20 grudnia 1885 r. w Nowogrodzie nad Narwią w rodzinie rolniczo-rzemieślniczej jako najstarszy z synów. Rodzina Chętników pochodziła z Kurpiów osiadłych nad Narwią w Nowogrodzie i we wsiach okolicznych co najmniej od trzech wieków. Nazwisko to poświadczone jest w starych aktach parafialnych i księgach miejscowych urzędów. Ojciec Wincenty pochodził z sąsiedniej wsi Mątwicy, matka Stanisława z Filiszkowskich, a także babka z Brzostowskich pochodziły z dawnej drobnej szlachty z Jankowa pod Nowogrodem.

Fot. Okładka książki "Adam Chętnik. Patriota, uczony, społecznik, polityk", pod red. Janusza Gmitruka.

Opr. tekstu: Robert Niedzwiecki

Wyświetleń: 725 komentarze: -
10:16, 29.05.2021r. Drukuj