sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Szkodniki w domu i ogrodzie - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Jedne doszczętnie niszczą rośliny, inne dewastują artykuły użytku domowego i pozostawiają po sobie odchody, a są i takie, które atakują nas samych, kłując i przyczyniając się tym sposobem do tworzenia na ciele swędzących bąbli - to tylko kilka przykładów szkód, jakie wyrządzają szkodniki.

By im zapobiec, trzeba nauczyć się z nimi skutecznie walczyć. Dzisiaj dowiesz się, jak rozpoznać obecność kilku pasożytów i jakie działania należy podjąć, by się każdego z nich pozbyć.

Ćma bukszpanowa

Jeżeli zauważysz, że Twój bukszpan nagle stracił swój urok, barwa pędów zmieniła się na słomkową, liście zwinęły się i uschły, a pomiędzy pędami pojawiła się pokryta odchodami przędza, to najprawdopodobniej masz do czynienia z ćmą bukszpanową. Larwy tego owada są niezwykle żarłoczne i potrafią w dosłownie kilka dni doszczętnie zniszczyć nawet najbardziej dorodny krzak. By temu zapobiec trzeba zacząć działać od razu, nawet jeśli ślady bytowania ćmy bukszpanowej jeszcze nie są widoczne.

Obecnych na krzaku gąsienic można pozbyć się w sposób mechaniczny - wystarczy wyzbierać je ręcznie lub strząsnąć na rozłożoną wcześniej na trawie folię. Ten sposób sprawdza się jednak jedynie wtedy, gdy inwazja owada jeszcze nie jest zbyt intensywna, w przeciwnym razie trzeba sięgnąć po profesjonalne środki do zwalczania ćmy bukszpanowej.

Do wyłapywania samców owada i przerywania tym samym procesu rozmnażania sprawdzą się pułapki feromonowe. W przypadku nasilonego ataku lepszym wyborem będą preparaty chemiczne i biobójcze, do kupienia np. tutaj: https://tedan.pl/baza-wiedzy/cma-bukszpanowa-wyglad-objawy/.

Komar

Ich bzyczenie irytuje, a tworzące się po ukłuciu bąble swędzą i zakłócają miły wypoczynek w ogrodzie lub uniemożliwiają spokojny sen - komary, bo to o nich mowa, choć małe i niepozorne, potrafią mocno dawać się we znaki. Trudno się ich ustrzec w lecie, gdy na zewnątrz jest ciepło i wilgotno. Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że walka z komarami nie jest łatwa. Trzeba ją jednak podjąć, w przeciwnym razie spędzanie czasu pod chmurką wieczorową porą będzie zwyczajnie niemożliwe.

Co na komary najlepiej się sprawdzi? Obecnie najskuteczniejszym zabiegiem jest odkomarzanie. Polega on na rozpyleniu w ogrodzie w postaci mgły substancji czynnej zwalczającej komary. Do tego celu wykorzystać można np. Aspermet (link do produktu: https://tedan.pl/aspermet-200ec.html).

Dostępne są także produkty do używania na otwartym powietrzu takie jak pałeczki i spirale komarowe (sprawdź pod tym adresem: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/oprysk-komary-zwalczanie-komarow/).

By odstraszyć od siebie komary, można też wysmarować nadgarstki, kostki i miejsce za uszami olejkiem eterycznym. W tej roli dobrze sprawdza się olejek cynamonowy, goździkowy, kamforowy i z bergamotki.

Szczur i mysz

Gryzonie to trudni przeciwnicy, którzy po pojawieniu się w domu wyrządzają ogromne szkody. Ich obecność zdradzają gniazda, najczęściej tworzone pod podłogą, w garażu lub na strychu. Oprócz gniazd znakiem rozpoznawczym gryzoni są odchody, a w przypadku szczurów dodatkowo charakterystyczne ślady po moczu, brudne i tłuste. To sprawia, że w domu unosi się przykry zapach. Ponadto, tam, gdzie są myszy lub szczury, tam są też ślady zębów na produktach żywnościowych, książkach i innych rzeczach.

Na gryzonie pomoże wyłącznie deratyzacja. Wśród produktów polecanych na myszy i szczury są trutki i atraktanty, karmniki deratyzacyjne, chwytacze żywołowne, a także szczurołapki, myszołapki i lepy. Wszystko to kupisz w sklepie Tedan: https://tedan.pl/sklep/deratyzacja-zwalczanie-szczurow-myszy-i-gryzoni/

Szrotówek kasztanowcowiaczek

Ćma bukszpanowa to nie jedyny owad, który dopiero niedawno przybył do Polski, ale zdążył się już u nas na dobre zadomowić. Nieproszonym gościem jest także szrotówek kasztanowcowiaczek, który szczególnie upodobał sobie kasztanowce. Ze względu na brak naturalnych wrogów nic mu nie zagraża i może w spokoju niszczyć drzewa.

Znakiem rozpoznawczym bytowania szrotówka kasztanowcowiaczka są małe brązowe plamki na liściach kasztanowców. Gdy pokrywają cały liść, prowadzi to do jego przedwczesnego opadnięcia, nawet w lipcu. A powoduje to mały i niepozorny motylek - szrotówek kasztanowcowiaczek, który został uznany za najgroźniejszego szkodnika kasztanów w całej Europie.

Jak poradzić sobie ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem? Jest kilka metod, które najlepiej stosować jednocześnie. Wdrożenia wymaga na pewno metoda mechaniczna, polegająca na wygrabianiu i niszczeniu wyschniętych liści, w których zimują poczwarki szrotówka. Oprócz tego zastosować można pułapki feromonowe i opaski lepowe. Po więcej produktów do zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka możesz zajrzeć tutaj: https://tedan.pl/baza-wiedzy/szrotowek-kasztanowcowiaczek-opis-informacje-zwalczanie/.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1572 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 11:17, 01.06.2021r. Drukuj


Powrót