sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Przemoc w Ostrołęce to wciąż duży problem. W ubiegłym roku blisko tysiąc osób potrzebowało pomocy

W ubiegłym roku blisko tysiąc osób w Ostrołęce skorzystało z pomocy specjalistów Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Zdecydowana większość spraw dotyczyła przypadków przemocy w rodzinie i uzależnień. Odnotowano także przypadki przemocy seksualnej i ekonomicznej. Statystyki pokazują skalę problemu.

W 2020 roku z pomocy specjalistów OIK skorzystało 948 osób.

Reklama

Do przemocy w rodzinie dochodziło w 447 przypadkach. 165 zgłoszeń to przemoc psychiczna, 367 fizyczna. Zdarzały się również przypadki przemocy ekonomicznej, seksualnej.

Po pomoc zgłaszały się osoby uzależnione lub współuzależnione oraz te, które straciły bliską osobę, miały myśli samobójcze czy różne trudności - np. z funkcjonowaniem w życiu codziennym czy agresją.

Telefon interwencyjny

W ubiegłym roku pracownicy dyżurujący przy telefonie interwencyjnym ponad 20 razy udzielali pomocy i wsparcia telefonicznego lub spotykali się z potrzebującymi w siedzibie OIK osobom potrzebującym.

Numer telefonu interwencyjnego podany jest na ulotkach informacyjnych OIK oraz znany jest policji, Straży Miejskiej, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Ostrołęce i innym instytucjom pomocowym oraz mediom.

- Osoby wymagające schronienia mogą, za pośrednictwem ww. instytucji lub kontaktując się bezpośrednio bądź telefonicznie z Ośrodkiem, skorzystać z zakwaterowania w OIK. W 2020 roku pracownicy etatowi podczas swoich dyżurów 25 razy udzielali pomocy i wsparcia telefonicznego lub spotykali się z potrzebującymi w siedzibie OIK - czytamy w raporcie o stanie miasta Ostrołęki za 2020 rok.

Reklama

Udzielanie schronienia osobom w sytuacji kryzysowej

W ramach działań Ośrodka Interwencji Kryzysowej udzielane jest schronienie osobom, które doznają przemocy. Mogą one skorzystać z czasowego schronienia w celu izolacji od sprawcy. Osoby te mają zapewnione bezpieczeństwo i wsparcie w rozwiązywaniu problemów.

- W 2020 r. z tej formy pomocy skorzystało 7 osób: w tym 3 kobiety i 4 dzieci. Okres zamieszkiwania ogółem przez te osoby wynosił 221 świadczeń, gdzie za jedno świadczenie należy przyjąć 1 nocleg dla jednej osoby. Ze schronienia w OIK korzystały głównie kobiety z dziećmi w sytuacji przemocy w rodzinie. Prowadzona była z nimi praca terapeutyczna - czytamy w raporcie o stanie miasta Ostrołęki.

Niebieska Karta

W okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. w Ostrołęce wszczęto 62 procedury "Niebieskie Karty", w tym:

• 56 założonych przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce,

• 2 założone przez pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce,

• 1 założona przez pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Ostrołęce,

Reklama

• 1 założona przez pracowników oświaty,

• 1 założona przez służbę zdrowia,

• 1 założona przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Procedura była wszczynana dwukrotnie w przypadku 13 rodzin, zaś w 38 rodzinach kontynuowana była procedura z roku 2019. Łącznie w 2020 r. było prowadzonych 100 "Niebieskich Kart" - procedur dla rodzin, w których wystąpiło uzasadnione podejrzenie występowania przemocy domowej.

- Do wszczętych procedur powołane zostały 62 grupy robocze, które na 406 spotkaniach dokonywały diagnozy przypadków i wspólnie z osobami doznającymi przemocy oraz osobami stosującymi przemoc w rodzinie ustalały plan pomocy dla rodziny. Podczas spotkań sporządzano niezbędną dokumentację: wypełniono 65 formularzy "Niebieska Karta - C" z osobami doznającymi przemocy oraz 60 formularzy "Niebieska Karta - D" z osobami podejrzanymi o stosowanie przemocy w rodzinie - czytamy w raporcie.

Szczegóły dotyczące pomocy udzielanej mieszkańcom przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Ostrołęce znajdują się w Raporcie o stanie miasta Ostrołęki za 2020 rok.

Fot. raport o stanie miasta Ostrołęki.

Wyświetleń: 1439 komentarze: -
14:12, 07.06.2021r. Drukuj