czwartek, 29 lipca 2021 r., imieniny Marty, Olafa, Beatrycze

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dziś częściowe zaćmienie Słońca. Spoglądając na naszą najjaśniejszą gwiazdę, użyj urządzeń z filtrami

Około południa, jeśli chmury nie przesłonią widoku, na niebie będziemy mogli oglądać wyjątkowy spektakl. W całej Polsce będzie bowiem widoczne częściowe zaćmienie Słońca. Centralną gwiazdę układu słonecznego przesłoni na jakiś czas Księżyc. Będzie to niezwykle ciekawe zjawisko.

Najbardziej spektakularne są całkowite zaćmienia, to dzisiejsze będzie tylko częściowe.    

Reklama

W Warszawie zaćmienie rozpocznie się ok. godziny 11.55, maksymalną fazę osiągnie o 12.54, a zakończy się o 13.54. W różnych rejonach Polski poszczególne momenty zaćmienia mogą się nieco różnić. Zjawisko będzie najlepiej widoczne w północnej Polsce, najsłabiej zaś w południowej.

Miłośnicy oglądania podniebnych spektakli i astronomicznych zjawisk będą dziś oglądać zaćmienie przy użyciu specjalnych teleskopów i urządzeń z filtrami, które pozwolą dokładnie obejrzeć widowisko.

Pamiętajmy, aby ze względów bezpieczeństwa na Słońce patrzeć tylko poprzez urządzenia z odpowiednimi filtrami.

Blask gwiazdy, mimo zaćmienia, jest tak oślepiający, że patrzenie "gołym okiem" może prowadzić do uszkodzenia lub utraty wzroku! Trzeba użyć specjalistycznych sprzętów z filtrami, są też m.in. specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca, ale tez domowe sposoby np. patrzenie przez zadymioną szybkę lub płytę CD. Tu jednak potrzeba rozwagi i krótkiego korzystania z takich przyrządów.

Reklama

Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w czwartek 10 czerwca br.

Spektakl można też oglądać w sieci, dzięki relacjom online.

Wyświetleń: 1267 komentarze: -
10.06.2021, 11:27r. Drukuj
Powrót