sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Obligatoryjny wybór pomiędzy religią a etyką? Konferencja Episkopatu Polski wyraża wsparcie dla inicjatywy

Wobec rządowych pomysłów na wprowadzenie obowiązku uczęszczania na lekcję religii lub etyki w szkołach, głos zabrała Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Po posiedzeniu z 8 czerwca br. komisja wyraziła wsparcie dla inicjatywy obligatoryjnego wyboru między religią i etyką.

W wydanym komunikacie wskazano jednak, że "kwestia podjęcia tej decyzji nie leży po stronie Episkopatu a jest kompetencją Rządu i Ministra Edukacji i Nauki". Dotychczas oba przedmioty nie były obowiązkowe. Udział w nich deklarowali rodzice lub pełnoletni uczniowie w formie pisemnej. Zmianę przepisów w tym zakresie zapowiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.  Sprawę komentuje Komisja Wychowania Katolickiego KE.

Reklama

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP po posiedzeniu w dniu 8 czerwca 2021 w Wałbrzychu

8 czerwca w Wałbrzychu odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego. Głównym tematem spotkania była refleksja na temat obecnego modelu katechezy w Polsce. Wobec współczesnych wyzwań pojawia się konieczność wzmocnienia katechezy sakramentalnej w parafii. Przygotowanie do sakramentów jest szansą formacji religijnej względem nie tylko dzieci, młodzieży, ale też osób dorosłych.

Członkowie Komisji podjęli także dyskusję na temat utworzenia ogólnopolskiej platformy cyfrowej dla katechetów. Ostanie miesiące, kiedy nauczanie odbywało się w formie zdalnej, uświadamiają potrzebę rozwoju nowych technologii w procesie nauczania szkolnego, ale też w różnych formach katechezy parafialnej.

Reklama

W kontekście szeroko podejmowanego tematu wprowadzenia obligatoryjnego wyboru pomiędzy etyką i lekcją religii, Komisja wyraziła wsparcie dla tej inicjatywy. Zaznaczono jednocześnie, że kwestia podjęcia tej decyzji nie leży po stronie Episkopatu a jest kompetencją Rządu i Ministra Edukacji i Nauki. Efektem podjętych rozmów na ten temat jest przypomnienie i uświadomienie, że płaszczyzna etyczna oraz formacja moralna odgrywa kluczowe zadanie w całym procesie wychowania dzieci i młodzieży. W tej materii potrzeba współpracy szkoły, rodziny i środowiska parafialnego.

Posiedzenie Komisji było także okazją do promocji publikacji "Działalność Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w lach 2010-2020". Opracowanie powstało pod redakcją ks. Marka Korgula i ks. Jarosława Kowalczyka i zostało wydane po auspicjami Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Publikacja zawiera między innymi najważniejsze dokumenty i postanowienia wydane przez Komisję w dziesięciu ostatnich latach.

Ks. Tomasz Kopiczko, Sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Źródło: KEP

Wyświetleń: 858 komentarze: -
09:10, 13.06.2021r. Drukuj