czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dziś letnie przesilenie, Noc Kupały zwana sobótką i początek astronomicznego lata

Letnie przesilenie to najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku. To także pierwszy dzień astronomicznego lata oraz stare słowiańskie święto zwane Nocą Kupały lub sobótką, uznawaną przez wielu za polskie święto zakochanych. W tym roku celebracja przesilenia wypada w poniedziałek, 21 czerwca. 

Z najkrótszą nocą w roku wiązało się wiele tradycji i obrzędów. To czas na zapewnienia sobie pomyślności, zdrowia, miłości, urody oraz urodzaju.

Kto pragnął szczęścia, bogactwa i miłości, wyruszał na poszukiwanie kwiatu paproci, który według starych legend, zakwita tylko w tę magiczną noc. Kto go odnajdzie, w leśnych ostępach, przed tym dostatek i bezmiar szczęścia.

Reklama

W Noc Kupały rozpalano ogniska i skakano przez płomienie, co miało oczyszczać oraz chronić przed złem, chorobami i nieszczęściem. Na wodę puszczano wianki, ale kwietne obręcze nakładano też zwierzętom gospodarskim, aby ustrzec je przed urokami. Kąpano się też w rzekach i jeziorach, bo wierzono, że w ten czas woda miała właściwości lecznicze i uzdrawiające.

Kupalnocka to także słowiańskie święto zakochanych. Kojarzono wówczas pary, zakochani oddawali się uciechom, a panny, które puszczały na wodę wianki, wypatrywały kawalera, który wianuszek pochwyci i przyniesie go, zostając jej wybrankiem.

To także wyjątkowa noc na wróżby. Jedną z prostszych jest "Kocha - nie kocha" z polnych kwiatów. Wystarczy wyrwać kolejno płatki, mówią kocha - nie kocha. Ostatni płatek wskaże, czy wybranek żywi do ciebie głębsze uczucia.

Piękne święto, pełne duchowości, magii, dawnej obrzędowości i nawiązań do rodzimej kultury, zostało wyparte w wyniku chrystianizacji. Kościół, nie mogąc wykorzenić ludowej tradycji, nadał Kupalnocce patrona - Jana Chrzciciela i ustanowił na 23 czerwca Noc Świętojańską czyli wigilię św. Jana, którego wspomnienie obchodzone jest 24 czerwca.

W przypadku obu świąt nawiązujemy jednak do tych samych, ludowych zwyczajów, do których coraz częściej wracamy. Wianki puszczaliśmy w 2019 roku, podczas hucznego powitania lata w Ostrołęce. Dziś możemy wspominać, ale też świętować w nieco mniejszym gronie. Pogoda sprzyja na celebrowanie Nocy Kupały.

Przesilenie letnie to święto ruchome. W 2021 roku obchodzimy je 21 czerwca.

Reklama

Zobacz też:

Ostrołęka wita lato. Moc atrakcji na plaży (zdjęcia, wideo)

Sobótka czy Noc Świętojańska?

Kwiat paproci zakwita tylko dzisiejszej nocy

Wyświetleń: 3401 komentarze: -
08:23, 21.06.2021r. Drukuj