sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kolejne "czarne punkty wodne" na terenie województwa. Sprawdź których kąpielisk należy unikać

W tym roku na Mazowszu pojawią się trzy kolejne "czarne punkty wodne" - owiane złą sławą miejsca, w których dochodzi do licznych utonięć. W całej Polsce co roku życie w kilkaset osób traci życie pod wodą. Dlatego mazowiecki samorząd i policja przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

Aby doszło do tragedii nad wodą wystarczy na niewiele. Lekkomyślność, alkohol i nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - mieszanka tych elementów może być nawet zabójcza. W ubiegłym roku na Mazowszu utonęło 35 osób. Najbardziej niebezpieczne akweny na Mazowszu oznaczane są charakterystycznymi czarno-żółtymi tablicami. W naszym powiecie mamy obecnie 5 takich punktów.

Reklama

- Jest coraz cieplej, zbliżają się wakacje, a zatem mamy coraz więcej okazji do wypoczynku nad wodą. Niestety nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Dużą popularnością cieszą się niestrzeżone akweny, gdzie dochodzi do największej liczby utonięć - podaje Joanna Sokołowska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ds. bezpieczeństwa publicznego w urzędzie marszałkowskim.

W tym roku do niesławnej listy groźnych kąpielisk dołączą kolejno trzy punkty: w Szydłówku (gm. Szydłowo, powiat mławski, wyrobisko pożwirowe), Korczówce (gm. Olszanka, powiat łosicki, sztuczny zbiornik wodny), Woli Worowskiej (gm. Grójec, staw) oraz nad stawem przy ul. Rataja w Radomiu.

- Od lat w całym kraju mierzymy się z tragicznymi statystykami utonięć. Niemal 90 proc. wszystkich osób, które utonęły w zeszłym roku, to mężczyźni. Mamy nadzieję, że tablice będą skutecznym ostrzeżeniem dla wypoczywających nad wodą - mówi kom. Justyna Stanik-Rybak z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

Zdjęto natomiast cztery punkty: w Szydłówku (gm. Szydłowo, powiat mławski, wyrobisko pożwirowe), Korczówce (gm. Olszanka, powiat łosicki, sztuczny zbiornik wodny), Woli Worowskiej (gm. Grójec, staw) oraz nad stawem przy ul. Rataja w Radomiu.

Reklama

Tablice, które mają informować o niebezpiecznym kąpielisku są zawsze ustawiane w miejscu widocznym. Ich kolorystyka i symbolika ma być czytelna i jasna w odbiorze. Środki na wyprodukowanie tablic zapewnia samorząd województwa mazowieckiego, a miejsca ich ustawienia wskazują komendy wojewódzka i stołeczna policji.

Pełna lista czarnych punktów na terenie Mazowsza znajduje się na stronie www.mazovia.pl.

Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Fot: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Wyświetleń: 1162 komentarze: -
15:48, 21.06.2021r. Drukuj