piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Daniel Obajtek w Ostrołęce. Będzie podpisanie umowy z wykonawcą elektrowni gazowo-parowej?

Prawdopodobnie dziś zostanie podpisana umowa z wykonawcą budowy elektrowni gazowo-parowej w naszym mieście. Na placu inwestycji trwa briefing prasowy PKN Orlen oraz Energi związany z rozwojem energetyki niskoemisyjnej w oparciu o Strategię Orlen 2030.

Zaangażowanie PKN Orlen w budowę elektrowni gazowej wpisuje się w strategiczne plany rozwoju niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii. Dlatego w maju 2020 r., koncern, już jako właściciel Energi, zadeklarował chęć udziału w projekcie, ale wyłącznie w technologii gazowej. Porozumienie w sprawie kierunkowych zasad współpracy przy budowie bloku w technologii gazowej w Ostrołęce zostało podpisane jeszcze w czerwcu 2020 r., a we wrześniu chęć przystąpienia do inwestycji wyraziło PGNiG.

Reklama

Trójstronna umowa pomiędzy PKN Orlen, Energą i PGNiG w sprawie realizacji inwestycji została podpisana w grudniu 2020 r.

Za budową elektrowni gazowej będzie odpowiedzialna spółka CCGT Ostrołęka

Zgodę na utworzenie przez PKN Orlen, Energę oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) spółki Ostrołęka CCGT, która będzie odpowiedzialna za realizację projektu budowy elektrowni gazowo-parowej, wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- PKN Orlen S.A. informuje, że 14 kwietnia 2021 roku otrzymał decyzję w sprawie wyrażenia przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgody na utworzenie przez PKN Orlen S.A., Energa S.A. oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. ("PGNiG S.A.") wspólnego przedsiębiorcy, tj. CCGT Ostrołęka Sp. z o.o. z siedzibą w Ostrołęce. Tym samym spełnił się jeden z warunków umowy inwestycyjnej dotyczącej kierunkowych zasad współpracy przy budowie bloku energetycznego w technologii zasilania paliwem gazowym w Elektrowni Ostrołęka "C", która została podpisana 22 grudnia 2020 roku pomiędzy PKN Orlen S.A., Energa S.A. oraz PGNiG S.A. - przeczytaliśmy wówczas w komunikacie giełdowym.

Nadzór nad spółką CCGT Ostrołęka będzie sprawowała Energa.

Reklama

Z węgla na gaz

Obecnie na terenie budowy ostrołęckiej elektrowni trwa kolejny etap rozbiórki Ostrołęki C, która w pierwotnej wersji miała działać w oparciu o węgiel. Po ringu chłodni kominowej przyszedł czas na wysokie na ponad sto metrów betonowe pylony. Nie są one burzone przy pomocy materiałów wybuchowych. Stosowana jest metoda odcinania fragmentów konstrukcji.

Za budowę nowego bloku węglowego w Ostrołęce odpowiedzialne były Energa i Enea. Mimo, że umowę z wykonawcą podpisano, prace postępowały, to wciąż brakowało miliardów złotych na pełną realizację inwestycji. W lutym 2020 roku spółki podjęły decyzję o wstrzymaniu i czasowym zawieszeniu budowy. W połowie kwietnia PKN Orlen poinformował o podpisaniu porozumienia ze Skarbem Państwa w związku z planowanym przejęciem przez koncern paliwowy kontroli kapitałowej nad Energą, która wspólnie z Eneą miały wybudować opalany węglem blok w Ostrołęce. Przewiduje ono kontynuację inwestycji, ale ze zmianą założeń z technologii opartej na węglu na technologię opartą na paliwie gazowym.

Reklama

Więcej:

- "Rzeczpospolita": Orlen podpisze umowę z wykonawcą na budowę elektrowni gazowej w Ostrołęce

- Ile będzie kosztowała budowa gazowej Ostrołęki C? Kiedy zakończą się prace?

- Kiedy ruszy budowa elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce?

- Podpisano porozumienie w sprawie budowy elektrowni gazowej w Ostrołęc

- UOKiK wydał zgodę na utworzenie CCGT Ostrołęka. Spółka będzie odpowiedzialna za realizację budowy elektrowni gazowo-parowej

Wyświetleń: 3205 komentarze: -
12:24, 25.06.2021r. Drukuj