czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kobiety na patronki! Jakie panie zasłużyły się miastu, aby je upamiętnić w przestrzeni Ostrołęki?

Fundacja Splot Pamięci złożyła wniosek do Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Rady Miasta Ostrołęki o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w celu upamiętnienia postaci wybitnych kobiet związanych z historią miasta. Patronek ulic czy skwerów i rond jest w naszym mieście zdecydowanie za mało.

Aktualne statystyki dobitnie wskazują, że panie przez lata były w cieniu mężczyzn. Jak piszą inicjatorzy akcji, wśród wszystkich ostrołęckich ulic, skwerów i rond nazwanych na cześć zasłużonych osób zaledwie 19, czyli niespełna 10 proc., stanowią nazwy upamiętniające kobiety. W tej grupie są zaledwie trzy nazwiska kobiet zasłużonych lokalnie.

Reklama

- Chcemy uczynić pierwszy krok w kierunku zmiany tych proporcji. Na dobry początek do naszego wniosku dołączyliśmy biogramy pięciu zasłużonych, wyjątkowych, inspirujących kobiet w różny sposób związanych z Ostrołęką - poprzez urodzenie, pracę, twórczość, działalność społeczną. Są to w zasadzie gotowe uzasadnienia uchwał - należy jedynie znaleźć ulice, place lub skwery, których nazwy będą przypominać o tych postaciach - Marii Teresie Biczyńskiej, Melanii Lipińskiej, Klaudynie Potockiej, Marii Scheur i Annie Świrszczyńskiej. A w kolejce czeka wiele następnych! - informuje Fundacja Splot Pamięci.

Nad tematem wybitnych, a często niemal nieznanych ostrołęczanek fundacja pochyla się już od dłuższego czasu. Zgromadzone materiały być może uda się zaprezentować w postaci publikacji lub niewielkiej wystawy. Jednak, aby inicjatywę przeforsować, potrzeba wsparcia lokalnego samorządu.

Na zdjęciu widnieje Melania Lipińska (1865-1933), urodzona w Ostrołęce polsko-francuska lekarka, sfotografowana podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych w 1922 roku, w towarzystwie Jeana Julesa Jusseranda (ambasadora Francji w USA) oraz Alberta Thomasa (dyrektora Międzynarodowej Organizacji Pracy przy Lidze Narodów). Melania Lipińska należała do grona zaledwie kilkunastu Polek, które w drugiej połowie XIX wieku uzyskały dyplomy na zagranicznych uczelniach medycznych. Zajmowała się historią kobiet-lekarek od czasów najdawniejszych do jej współczesnych (był to temat jej doktoratu, zgłębiała go zresztą do końca życia), a ponadto psycho- i fizjoterapią, balneologią, jak również wpływem diety na zdrowie człowieka. Pojawiała się z odczytami dotyczącymi swoich badań na zjazdach i kongresach w całej Europie i za oceanem. Przez większą część życia zawodowego i naukowego była osobą niewidomą - utraciła wzrok w trakcie studiów, w wyniku jaskry.

Reklama

Temat patronek był poruszany już wcześniej, w nieco szerszej wersji, przy okazji złożonej petycji: W Ostrołęce zbyt mało kobiet patronuje ulicom czy miejscom. Jest petycja, aby to zmienić!.

Czy tym razem uda się przeforsować inicjatywę? Jak podoba wam się pomysł uczczenia w ten sposób kobiet związanych z Ostrołęką?

Zdjęcie pochodzi z książki M. Lipińskiej "Kobieta i rozwój nauk lekarskich" wydanej w Warszawie w 1932 r.

Źródło: Fundacja Splot Pamięci

Wyświetleń: 3422 komentarze: -
09:23, 27.06.2021r. Drukuj