czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Gazeta Wyborcza": Rząd PiS dopasowuje prawo do planów Daniela Obajtka. Orlen uniknie surowych kar za opóźnienia w budowie elektrowni w Ostrołęce

Grupa Orlenu w ostatni piątek ogłosiła, że podpisała z amerykańskim koncernem GE aneks do umowy o elektrowni gazowej w Ostrołęce. Sejm znowelizował ustawę o runku mocy, która chroni rządzoną przez Daniela Obejtka spółkę przed karami za opóźnienie budowy wskutek zastąpienia w niej węgla gazem.

- A to dopiero początek zmian w prawie, na które liczy prezes Orlenu Daniel Obajtek - zaznacza "Gazeta Wyborcza".

Reklama

Rząd PiS uchwalił ustawę o rynku mocy, która przewiduje dopłaty dla koncernów energetycznych za budowę nowych elektrowni. Na te dopłaty ściąga się pieniądze od wszystkich odbiorców energii elektrycznej, doliczając im do rachunku tzw. opłatę mocową.

- Pod koniec 2018 r. spółka Elektrownia Ostrołęka zawarła umowę, zobowiązując się zapewnić z nowej elektrowni prawie 853 MW mocy przez 15 lat, począwszy od 2023 r., kiedy w tym mieście miała być uruchomiona nowa elektrownia na węgiel. W zamian elektrownia miała dostawać ok. 173 mln zł dopłat rocznie - a faktycznie więcej, bo ustalona wstępnie kwota dopłat miała być waloryzowana co rok o wskaźnik inflacji - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" problem polegał na tym, że Energa po przejęciu przez Orlen i postawieniu na budowę w Ostrołęce elektrowni na gaz nie mogła się z tych zobowiązań wywiązać.

- Bo elektrownia gazowa w Ostrołęce ma powstać w 2025 r. - dwa lata później niż budowana tam wcześniej elektrownia węglowa. Na dodatek moc elektrowni gazowej w Ostrołęce ma być o jedną czwartą mniejsza niż węglowej. Wyniesie mniej niż wymaga podpisana już umowa o mocy. W efekcie za niedotrzymanie umowy o mocy w elektrowni Ostrołęka, grupa Orlenu musiałaby zapłacić słone kary - podaje "GW".

Reklama

Lex Obajtek

W połowie czerwca rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o mocy, którą posłowie uchwalili już tydzień później - dokładnie w dniu podpisania przez grupę Orlenu umowy z GE o budowie elektrowni na gaz zamiast na węgiel.

"Gazeta Wyborcza" wyjaśnia, że znowelizowana ustawa pozwala na zmianę technologii wytwarzania energii elektrycznej przez zakład, który już ma zawartą umowę "mocową". Musi to być jednak zmiana technologii niespełniającej unijnego limitu emisji 550 g CO2 na 1 MWh wytwarzanej energii na technologię spełniającą ten limit. Chodzi zatem o zastąpienie spalania węgla przez spalanie np. gazu.

- Rząd twierdził, że to ma być wsparcie dla inwestycji w nowe, niskoemisyjne elektrownie. Ale w praktyce z tego przepisu skorzysta tylko grupa Orlenu. W ten sposób koncern kierowany przez Daniela Obajtka nie tylko uniknie kar, ale także zachowa prawo do dopłat do nowej elektrowni w Ostrołęce - jeśli w tym roku podpisze nową umowę o zapewnieniu mocy z tego planowanego zakładu - pisze "GW".

Z węgla na gaz

Grupa Orlen wybuduje elektrownię gazową w Ostrołęce. Aneks do dotychczasowej umowy, zakładający zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową, podpisała CCGT Ostrołęka, spółka celowa Energi z Grupy Orlen z generalnym wykonawcą budowy elektrowni firmą GE Power.

Reklama

Wartość aneksu dotyczącego budowy elektrowni gazowej szacowana jest na ok. 2,5 mld zł i będzie o połowę niższa niż kontrakt na budowę elektrowni węglowej. Rozwój nowoczesnych technologii gazowych wpisuje się w strategię Orlen2030 zakładającą wzrost znaczenia nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii.

Początek prac budowlanych bloku gazowo-parowego w Ostrołęce zaplanowany jest na przełom 2021 i 2022 roku. Trwają już natomiast prace związane z przyłączeniem instalacji do sieci gazowej. Spółka Gaz-System zadeklarowała gotowość przyłączenia bloku do sieci przesyłowej gazu za trzy lata. Harmonogram zakłada zakończenie zasadniczych prac budowlanych elektrowni pod koniec 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku w 2025 roku.

Zobacz też:

Grupa Orlen wybuduje elektrownię gazową w Ostrołęce. Daniel Obajek zdradził szczegóły inwestycji (zdjęcia, wideo)

Daniel Obajtek w Ostrołęce. Będzie podpisanie umowy z wykonawcą elektrowni gazowo-parowej?

Ile będzie kosztowała budowa gazowej Ostrołęki C? Kiedy zakończą się prace?

Pełna treść artykułu:

Lex Obajtek. Rząd PiS dopasowuje prawo do planów prezesa Orlenu.

Wyświetleń: 3471 komentarze: -
14:33, 29.06.2021r. Drukuj