niedziela, 19 września 2021 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ruszają twórcze wakacyjne spotkania w muzeum. Na początek zajęcia z wycinanki kurpiowskiej

"Ach te lasy! Wycinanka kurpiowska" - to temat pierwszego wakacyjnego spotkania w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Muzealnicy opowiedzą gościom o historii i funkcji kurpiowskiej wycinanki. Uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykonać wycinankę typu "las", którą oprawią w rustykalną ramkę z tektury i gałązek.

Pierwsze zajęcia w ramach wakacyjnego cyklu "Etnodizajn po kurpiowsku" odbędą się już w najbliższą niedzielę, 4 lipca.

Reklama

- Muzealnicy opowiedzą gościom o historii i funkcji kurpiowskiej wycinanki. Uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykonać wycinankę typu "las", którą oprawią w rustykalną ramkę z tektury i gałązek - informuje Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Potrzebne materiały zapewnia muzeum.

Zajęcia będą odbywały się w dwóch grupach:

I grupa w godz. 10.30-12.30,

II grupa w godz. 13.00-15.00.

Reklama

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu. (29) 764-54-43, wew. 43.

Cena: 10 zł od osoby.

Kolejne spotkania będą się odbywały w wybrane niedziele, aż do końca wakacji.

Terminy i tematyka spotkań:

4 lipca 2021 - Ach te lasy! Wycinanka kurpiowska

Podczas zajęć nasi goście poznają historię i funkcję wycinanki oraz własnoręcznie wykonają wycinankę, która uzupełniona zostanie rustykalną ramką z gałązek. Będzie to atrakcyjna pamiątka z wizyty w muzeum.

11 lipca 2021 - Zachwyceni! Zakręceni! Zakwieceni Kwiaty z bibuły

Uczestnicy uwiją ozdobne kwiaty z kolorowej bibuły, nawiązujące swoją formą do tradycyjnych dekoracji zdobiących chatę kurpiowską.

18 lipca 2021 - Burśtyny z modeliny

Biżuteria - bransoletki, korale i inne ozdoby. Kurpianki nosiły bursztyny, a my wykorzystamy modelinę, by stworzyć niepowtarzalną biżuterię, dobierając kolory, kształty i wzory.

25 lipca 2021 - Firanecka do okienecka - papierowe firanki i ząbki

Goście muzealni wykonają z białego papieru firanki i ozdobne taśmy na półki. Elementy te zdobiły niegdyś wnętrze izby kurpiowskiej. Dziś również z powodzeniem mogą posłużyć do dekoracji domów i mieszkań.

Reklama

1 sierpnia 2021 - Przytulanka z gałganka

Na to spotkanie w szczególności zapraszamy dzieci i rodziców. Za pomocą igły, nitki i kawałka szmatki uczestnicy wyczarują szmaciane lalki, jakimi kiedyś bawiły się dzieci.

22 sierpnia 2021 - Kurpiowskie ptaki

Muzealni goście stworzą gufrowane ptaszki, które niegdyś stanowiły odświętny wystrój kurpiowskiej chaty. Ptaszek z materiałowym tułowiem i papierowymi skrzydłami będzie stanowił oryginalną ozdobę w stylu etno.

29 sierpnia 2021 - Filcowe cudeńka

Podczas warsztatów goście stworzą produkt, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Proponujemy wykonanie kompletu podkładek pod kubki inspirowanych wzorem wycinanek kurpiowskich.

Spotkanie pt. "Ach te lasy! Wycinanka kurpiowska" odbędzie się w niedzielę 4 lipca w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce,  przy placu gen. J. Bema 8.

Fot. MKK w Ostrołęce

Wyświetleń: 1258 komentarze: -
03.07.2021, 09:44r. Drukuj
Powrót