środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Program badań diagnostycznych "Profilaktyka 40 plus". Jakie badania zrobimy za darmo po 40 roku życia?

Rusza program dostępu do pakietu badań diagnostycznych dla Polaków po 40 roku życia. Podpisane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rozporządzenie przewiduje bezpłatne i jednorazowe badanie. Projekt profilaktyki ma pomóc w odbudowie zdrowia po pandemii.

Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40 roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

Reklama

Program "Profilaktyka 40 plus" to jedno z rozwiązań zapowiedzianych w Polskim Ładzie.

- Społeczeństwo, które nie dba należycie o swoje zdrowie, trudniej przechodzi przez epidemię, taką jak epidemia koronawirusa, z którą obecnie mamy do czynienia. Większa liczba hospitalizacji czy poważnych komplikacji to często efekt kumulacji chorób, na które cierpi pacjent, będąc tego nieświadomym. "Profilaktyka 40 plus" ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości. Dlatego zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanego projektu profilaktyki - podkreśla Adam Niedzielski w komunikacie resortu.

Aby skorzystać z pakietu badań osoby zainteresowany powinny wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Wygeneruje to odpowiednie zlecenie.

Osoby uprawnione będą mogły skorzystać z pakietu badań w punkcie, który realizuje program "Profilaktyka 40 plus". Do zgłoszenia wymagany jest jedynie dowód osobisty.

Zakres badań podzielony został ze względu na płeć.

Reklama

Pakiet badań dla kobiet zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.

Pakiet dla mężczyzn zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale oraz PSA (badanie w kierunku raka prostaty). Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Program realizowany jest od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.

Fot. Plakat akcji

Wyświetleń: 3767 komentarze: -
13:48, 07.07.2021r. Drukuj