środa, 22 września 2021 r., imieniny Maurycego, Tomasza, Joachima

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kurpie przeciwnikami szczepień? Niektóre z naszym gmin to wciąż białe plamy na szczepionkowej mapie

Mapa Polski pod względem szczepień przeciwko COVID-19 wskazuje jednoznacznie, że południowo-wschodni obszar kraju należy do tych, gdzie poziom wyszczepialności jest najniższy. Białe plamy są też na terenie powiatu ostrołęckiego. Pięć gmin zaliczono do terenów, gdzie szczepionkę przyjęło najmniej osób.

W sieci przedstawiono interaktywną mapę, na której wyraźnie oznaczono obszary, gdzie szczepionki są przyjmowane przez znaczącą część społeczeństwa, a gdzie mieszkańcy wciąż krytycznie odnoszą się do programu szczepień przeciwko COVID-19.

Reklama

Jak sugerują twórcy mapy, rząd bardzo stara się, żeby nie udostępniać nigdzie danych o poziomie zaszczepienia na koronawirusa w formacie przyjaznym do analizy danych.

- Publikują te dane na swojej stronie, ale nie da się tego łatwo pobrać, ale my jesteśmy uparci, poszperaliśmy w kodzie strony i prezentujemy mapę szczepień według gmin. Wyraźnie rzuca się w oczy kontrast między Polską zachodnią a wschodnią - i to, co ciekawe, również wśród mieszkańców miast. W szczepieniu przodują - bez zaskoczeń - największe aglomeracje miejskie kraju, szczególnie Warszawa z okolicami. Warto jednak zauważyć, że w czołówce najbardziej zaszczepionych gmin znalazł się także mały Radziejów w kujawsko-pomorskim - pozostaje tylko naśladować! - informują twórcy mapy.

Reklama

Najwięcej chętnych na szczepienie w Ostrołęce. Północna część powiatu to biała plama na mapie szczepień

Gdy spojrzymy na Ostrołękę i powiat ostrołęcki wyraźnie widać, że i tu jest spory podział. Według legendy mapy, im ciemniejszy kolor obszaru tym wyszczepialność wyższa, im jaśniejszy, to analogicznie, niższa. 

Jak widać to Ostrołęka przoduje i jest zaznaczona najciemniejszym kolorem, zatem mieszkańcy miasta szczepią się najchętniej. Analizując mapę można jednak stwierdzić, że Kurpie nie są przychylni szczepieniom. Najsłabiej jest w północo-wschodniej części powiatu - to biała plama na mapie szczepień. Na biało oznaczono gminy Czarnia, Myszyniec, Łyse, Kadzidło i Lelis. Tylko nieco lepiej jest w pozostałych gminach, które zaznaczono kolorem błękitnym.

Reklama

Jak to wygląda w skali procentowej?

Jeśli weźmiemy pod uwagę procent populacji, który przyjął przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, to najlepiej wypada Ostrołęka, plasując się w przedziale 40-50 proc. Znacznie gorzej jest w gminach. W przedziale 30-40 proc. zaszczepionych znalazły się: Baranowo, Olszewo-Borki, Rzekuń, Troszyn, Goworowo, Czerwin. Najsłabiej wypadały gminy oznaczone na biało czyli w przedziale 15-30 proc. - Czarnia, Myszyniec, Łyse, Kadzidło i Lelis.

W skali kraju widać wyraźny podział na Polskę wschodnią i zachodnią.

Reklama

Zobacz też:

Antyszczepionkowcy są wśród nas! Jak Ostrołęka i powiat prezentują się na tle innych regionów?

Fot. Kartografia ekstremalna/Facebook

Wyświetleń: 15704 komentarze: -
14.07.2021, 14:31r. Drukuj
Powrót