czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jak zmieniły się biblioteki podczas pandemii? GUS podaje statystyki

Pandemia i wprowadzone obostrzenia znacząco zmieniły działanie bibliotek w ubiegłym roku. Zamknięcie tych placówek wymusiło od bibliotekarzy rozwój usług internetowych. Główny Urząd Statystyczny podaje dane na temat funkcjonowania i zmian, które zaszły w tym zakresie.

Pomimo czasowego zamknięcia bibliotek i ograniczeń udostępniania zbiorów w formie tradycyjnej, biblioteki były otwarte średnio przez 32 godziny w ciągu tygodnia i postawiły na funkcjonowanie w formie hybrydowej z przewagą świadczenia e-usług.

Reklama

Coraz więcej bibliotek udostępnia informacje o swoich zbiorach poprzez katalogi on-line (o 2,2% więcej niż rok temu) i zapewnia dostęp do licencjonowanych zbiorów on-line (o 332 biblioteki więcej niż rok temu). Z danych zebranych przez GUS wynika, że możliwość świadczenia usług w formie on-line spowodowała, że prawie 56% bibliotek publicznych nie ograniczyło dostępności swoich usług. Spośród tych placówek 46,9% umożliwiało czytelnikom zdalne korzystanie z e-booków, 26,9% – rejestrację on-line nowych czytelników, a 21,2% – możliwość nieodpłatnego zamówienia skanu lub digitalizacji wskazanych artykułów/publikacji. Ponadto, biblioteki oferowały również możliwość zdalnego korzystania z audiobooków, czy zdalnego dostępu do prasy (numerów bieżących i archiwalnych). Stały kontakt z czytelnikami zapewniały strony internetowe i profile w serwisach społecznościowych. Konta na portalach społecznościowych posiadała ponad połowa bibliotek w kraju (wzrost o prawie 5% niż rok wcześniej).

W 2020 roku odnotowano prawie 5 mln czytelników, którzy wypożyczyli na zewnątrz 77,5 mln woluminów księgozbioru oraz 2,4 mln zbiorów specjalnych. Wciąż najliczniejszą grupę czytelników stanowiły osoby w wieku 25‒44 lat. Zauważalny jest również wzrost aktywnie wypożyczających w gronie osób 45–60 lat (o niecały procent niż rok temu) i powyżej 60 lat (o niecałe 2% niż rok temu).

Reklama

Z powodu ograniczeń związanych z organizowaniem wydarzeń w tradycyjnej formule, biblioteki przygotowywały e-wydarzenia – tu zanotowano większą aktywność bibliotek i wzrost tego typu imprez o ponad 15 tysięcy w stosunku do roku poprzedniego.

Zwiększa się również dostępność w ofercie bibliotek tzw. czytaków (urządzeń do odtwarzania książek mówionych) dla osób ze specjalnymi potrzebami, w tym dla osób niewidomych, słabowidzących i seniorów.

W 2020 roku funkcjonowały 7782 biblioteki publiczne, z czego filie stanowiły 66%. 

Wyświetleń: 544 komentarze: -
09:08, 17.07.2021r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com