wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zależy od tego czyjeś życie. Ostrołęccy policjanci apelują o przejezdność dróg pożarowych

Drogi pożarowe powinny zawsze pozostawać przejezdne. Jednak w Ostrołęce nie wszyscy o tym pamiętają przez co te przejazdy bywają nieprzejezdne i pozastawiano ciasno zaparkowanymi samochodami. Znacznie utrudnia to przeprowadzenie akcji ratowniczej, co może zaważyć na czyimś życiu.

Na przestrzeni lat na terenie naszego miasta, szczególnie w obrębie osiedli mieszkaniowych zauważamy powtarzające się przypadki utrudnień podczas dojazdu interweniujących pojazdów służb ratunkowych do budynków mieszkalnych.

Reklama

Powyższe sytuacje mogą spowodować wydłużony czas podjęcia interwencji przez ratowników, strażaków, policjantów, co w konsekwencji może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Właściciel, administrator, zarządca obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany przygotować budynek do prowadzenia akcji ratowniczej. Wymagania szczegółowe w zakresie dróg pożarowych zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych.

Zgodnie z powyższym do obiektu budowlanego należy zapewnić drogę pożarową o utwardzonej nawierzchni, umożliwiającą dojazd pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej o każdej porze roku. Ponadto pomiędzy drogą i ścianą budynku nie mogą występować stałe elementy zagospodarowania terenu lub drzewa i krzewy o wysokości przekraczającej 3 m, uniemożliwiające dostęp do elewacji budynku za pomocą podnośników i drabin mechanicznych.

Za parkowanie na drodze pożarowej właścicielowi pojazdu grozi odholowanie (odpowiednie uprawnienia ma Straż Miejska i Policja) na własny koszt oraz mandat karny za łamanie zakazu parkowania lub postoju. W przypadku pożaru właściciel auta może być pociągnięty do odpowiedzialności za utrudnianie prowadzenia działań ratowniczych, co zagrożone jest nawet karą aresztu i grzywny.

Reklama

- Jeśli nie ma wolnego miejsca parkingowego pod budynkiem, to poszukajmy go dalej, zamiast zastawiać drogi pożarowe i dojazdowe. Jeśli strażacy nie będą w stanie dostać się bezpośrednio pod budynek, to konieczność ustawienie wozu gaśniczego kilkanaście metrów dalej i przeciągnięcie stamtąd węży strażackich, to strata cennych sekund. W razie konieczności użycia samochodu z drabiną mechaniczną strażacy muszą mieć bezpośredni dostęp do budynku. Także w razie interwencji pogotowia, wspomniane kilkanaście sekund jest bardzo ważne, bo lepiej znieść poszkodowanych bezpośrednio do karetki stojącej pod klatką, niż tracić cenny czas na ich niesienie do pojazdu zaparkowanego dalej - podaje KMP w Ostrołęce.

Źle zaparkowany samochód może być przyczyną dłuższego dojazdu służb na miejsce zdarzenia. Powoduje to zwiększenia czasu oczekiwania na pomoc i ratunek w sytuacji, gdzie liczy się każda sekunda.

Wyświetleń: 626 komentarze: -
08:27, 18.07.2021r. Drukuj