sobota, 25 września 2021 r., imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czwarta fala koronawirusa uderzy w Ostrołęce? Prof. Krzysztof Filipiak: to polski "trójkąt bermudzki" jeśli chodzi o szczepienia

Eksperci podkreślają, że wystąpienie czwartej fali epidemii to tylko kwestia czasu. Miasta, gdzie liczba szczepień jest najmniejsza są najbardziej narażone na wzrost zachorowań na jesieni. Prof. Krzysztof Filipak alarmuje, że Ostrołęka obok Suwałk i Białegostoku znalazła się w "trójkącie bermudzkim" jeśli chodzi o wyszczepialność.

Prof. Krzysztof Filipak na swoim profilu facebookowym zamieścił wykres, który pokazuje olbrzymią różnicę między krajami o wysokim i niskim poziomie wyszczepienia przeciw COVID-19. Na czym polega rozbieżność?

Reklama

W Wielkiej Brytanii jest dużo zakażeń, ale bardzo mało zgonów i hospitalizacji. W Rosji sytuacja wygląda odwrotnie - przy 25 tys. zakażeń dziennie szpitale nie wyrabiają się z napływem chorych, padają rekordy zgonów. Niestety zdaniem ekspertów w Polsce bardziej prawdopodobny jest scenariusz rosyjski.

Prof. dr hab. med. Krzysztof Filipiak, kardiolog, internista i farmakolog klinicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pokazuje przykład Wielkiej Brytanii, gdzie 18 lipca odnotowano 53 969 nowych przypadków zakażeń i 41 zgonów oraz Rosji, gdzie przy wykrytych 24 590 zakażeniach zmarło 776 pacjentów.

Zdaniem ekspertów w Polsce bardziej prawdopodobny jest scenariusz rosyjski.

Proszę porównać czwartą falę po lewej stronie (pnie się w górę liczba nowych przypadków - wykres niebieski, praktycznie nie rośnie liczba zgonów - wykres czarny), a teraz proszę przeanalizować kształt wykresu po stronie prawej - bardzo duże wzrosty fali niebieskiej i jeszcze większe fali czarnej po prawej stronie (rekordowe liczby zgonów!). Czy czwarta fala w Polsce (w sierpniu/wrześniu) będzie wyglądała jak brytyjska czy jak rosyjska? - napisał prof. Filipiak na Facebooku.

Reklama

Ostrołęka w "trójkącie bermudzkim" pod względem szczepień w kraju

Odpowiedź macie Państwo w uproszczeniu na dole - wielkie polskie miasta zaszczepiły już w pełni większość swoich obywateli, powiaty Podhala, Podkarpacia i "trójkąta bermudzkiego" "Białystok - Suwałki - Ostrołęka" - mają wyszczepialność na poziomie Rosji" - dodał prof. Filipak.

Więcej na ten temat:

Prof. Filipiak: Białystok, Suwałki i Ostrołęka to polski "trójkąt bermudzki" jeśli chodzi o szczepienia przeciw Covid-19

Zobacz też:

Kurpie przeciwnikami szczepień. Niektóre z naszych gmin to wciąż-białe plamy na szczepionkowej mapie

Wyświetleń: 13347 komentarze: -
19.07.2021, 14:08r. Drukuj
Powrót