niedziela, 1 sierpnia 2021 r., imieniny Justyna, Nadii, Piotra

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W zakładzie Stora Enso powstaną nowe linie do rozwłókniana kartonów. Recykling opakowań ma być trzy razy większy

Stora Enso i Tetra Pak będą współpracować, aby dostarczyć na rynek rozwiązania o obiegu zamkniętym. Partnerstwo zakłada wprowadzenie w ostrołęckim zakładzie linii do rozwłókniania kartonów, która potroi roczną zdolność recyklingu zużytych kartonów po napojach w Polsce z 25 000 do 75 000 ton. 

Inwestycja w kompletne rozwiązanie recyklingowe ma znacznie poprawić odzysk surowców wtórnych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.Pozwoli to na odzysk surowców wtórnych z całego wolumenu kartonów po napojach sprzedawanych w kraju oraz pochodzących z krajów ościennych, m.in. Węgier, Słowacji i Czech.

Reklama

- Całkowita inwestycja to 29,1 mln euro. Stora Enso zainwestuje 17 milionów euro w nową linię do rozwłókniania, która będzie odzyskiwać włókna celulozowe. Tetra Pak wspólnie z Plastigramem zainwestują łącznie 12,1 mln euro w budowę dodatkowej linii, która będzie odzyskiwać i oddzielnie poddawać recyklingowi polimery i aluminium przy użyciu opatentowanej technologii separacji. Obie linie będą działać na początku 2023 roku - informuje Agnieszka Stolarow, rzecznik prasowy Stora Enso. 

Oddzielone materiały będą wykorzystywane jako surowce do różnych zastosowań końcowych. Odzyskane włókna będą wykorzystywane do produkcji opakowań z tektury Stora Enso. Odseparowane polimery i aluminium otrzymają nowe życie w postaci różnego rodzaju produktów, takich jak pellety i folie. 

- Dzisiaj opakowania z tektury nadają się do ponownego przetworzenia. Są one zbierane i poddawane recyklingowi na dużą skalę, dostępna jest infrastruktura gospodarowania tymi odpadami. Ale nam to nie wystarczy. Poszukujemy możliwości w całym łańcuchu wartości, aby poprawić sposób, w jaki kartony są przetwarzane i opracować rozwiązania, które skutecznie poddają recyklingowi wszystkie elementy opakowań, w tym polimery i aluminium. Dlatego jestem bardzo dumny z tej inwestycji, a także z silnego partnerstwa ze Stora Enso, które umożliwiło ten postęp. Wspólne działanie jest kluczem do realizacji naszych fundamentalnych ambicji świata, w którym wszystkie opakowania kartonowe są zbierane, poddawane recyklingowi i nigdy nie stają się śmieciami - mówi Charles Brand, prezes Tetra Pak na Europę i Azję Środkową. 

Fot. Stora Enso

Odsłon: 1473 komentarze: 1
12:21, 21.07.2021r. Drukuj
Powrót


Prawdomówny @ 18:22, 22.07.2021

IP: 176.109...3

Maszynę MP-2 która produkowała papier o grubej gramaturze sprzedaliście za bezcen.Ludzi pozwalnialiscie bo się tez nie opłacało.A teraz inwestujecie w recykling?Markieting czy co wrescie reklama dźwignią chandlu?

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót