poniedziałek, 20 września 2021 r., imieniny Eustachego, Filipiny, Faustyny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W zakładzie Stora Enso powstaną nowe linie do rozwłókniana kartonów. Recykling opakowań ma być trzy razy większy

Stora Enso i Tetra Pak będą współpracować, aby dostarczyć na rynek rozwiązania o obiegu zamkniętym. Partnerstwo zakłada wprowadzenie w ostrołęckim zakładzie linii do rozwłókniania kartonów, która potroi roczną zdolność recyklingu zużytych kartonów po napojach w Polsce z 25 000 do 75 000 ton. 

Inwestycja w kompletne rozwiązanie recyklingowe ma znacznie poprawić odzysk surowców wtórnych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.Pozwoli to na odzysk surowców wtórnych z całego wolumenu kartonów po napojach sprzedawanych w kraju oraz pochodzących z krajów ościennych, m.in. Węgier, Słowacji i Czech.

Reklama

- Całkowita inwestycja to 29,1 mln euro. Stora Enso zainwestuje 17 milionów euro w nową linię do rozwłókniania, która będzie odzyskiwać włókna celulozowe. Tetra Pak wspólnie z Plastigramem zainwestują łącznie 12,1 mln euro w budowę dodatkowej linii, która będzie odzyskiwać i oddzielnie poddawać recyklingowi polimery i aluminium przy użyciu opatentowanej technologii separacji. Obie linie będą działać na początku 2023 roku - informuje Agnieszka Stolarow, rzecznik prasowy Stora Enso. 

Oddzielone materiały będą wykorzystywane jako surowce do różnych zastosowań końcowych. Odzyskane włókna będą wykorzystywane do produkcji opakowań z tektury Stora Enso. Odseparowane polimery i aluminium otrzymają nowe życie w postaci różnego rodzaju produktów, takich jak pellety i folie. 

- Dzisiaj opakowania z tektury nadają się do ponownego przetworzenia. Są one zbierane i poddawane recyklingowi na dużą skalę, dostępna jest infrastruktura gospodarowania tymi odpadami. Ale nam to nie wystarczy. Poszukujemy możliwości w całym łańcuchu wartości, aby poprawić sposób, w jaki kartony są przetwarzane i opracować rozwiązania, które skutecznie poddają recyklingowi wszystkie elementy opakowań, w tym polimery i aluminium. Dlatego jestem bardzo dumny z tej inwestycji, a także z silnego partnerstwa ze Stora Enso, które umożliwiło ten postęp. Wspólne działanie jest kluczem do realizacji naszych fundamentalnych ambicji świata, w którym wszystkie opakowania kartonowe są zbierane, poddawane recyklingowi i nigdy nie stają się śmieciami - mówi Charles Brand, prezes Tetra Pak na Europę i Azję Środkową. 

Fot. Stora Enso

Wyświetleń: 1566 komentarze: -
21.07.2021, 12:21r. Drukuj
Powrót