sobota, 18 września 2021 r., imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

VALVE może pracować nad gamingowym chromebookiem z kartą graficzną od AMD

Firma Gabe'a Newella nie zwalnia tempa i już planuje kolejne nowe produkty. Jeszcze nie tak dawno głośno na cały świat było o ich przenośnej konsoli do gier, która docelowo będzie mogła odpalić wszystkie gry konsolowe oraz komputerowe, a jej funkcjonalność nie będzie kończyć się tylko na tym.

Chromebook od VALVE? To może być kolejny hit!

Czym są chromebooki?

Nazwa może przywodzić nam na myśl przeglądarkę Google Chrome i w zasadzie... będzie to bardzo dobre skojarzenie! Chromebooki to nic innego jak laptopy, które wyróżnią niewielkie rozmiary oraz niska waga. Takie urządzenia pracują pod kontrolą systemu Google Chrome OS, który jest oparty na jądrze Linuxa. Nie jest to najlepszy sprzęt dla graczy komputerowych, ale każdy pracownik biurowy bez dwóch zdań dostrzeże w chromebookach wiele plusów.

Mała waga oraz rozmiary mogą od razu wskazywać na to, że te urządzenia nie zachwycają wydajnością oraz mocnymi podzespołami. Naprzeciw temu postara się wyjść VALVE, które nie stroni od innowacyjnych, ciekawych i dość odważnych rozwiązań.

Mocna karta graficzna AMD sercem chromebooka od VALVE

Luke Short z Chromeunboxed dokopał się do ciekawego urządzenia o nazwie kodowej Mushu. Sugeruje on, że będzie to pierwszy wyposażony w kartę graficzną AMD Radeon Vega 12 chromebook na rynku. Co taka karta może zaoferować? Okazuje się, że bardzo dużo. Cztery gigabajty pamięci oraz 1024 rdzenie obliczeniowe pozwolą bez większych obaw grać w aktualnie popularne gry, co w przypadku chromebooków jest dość nietypowe. Laptop z takimi podzespołami poradzi sobie jednak nie tylko w grach. Będzie on również w miarę sprawnie renderować filmy oraz ładować wszelkie strony, pliki i wiadomości.

Warto jednak zadać sobie pytanie, czy jest to, aby na pewno potrzebne. Chromebooki miały być z założenia tańszą alternatywą dla laptopów. Dodawanie do nich mocnych podzespołów przełoży się z automatu na cenę takowego urządzenia. Nikt chyba się wszak nie spodziewał, że kompaktowe rozmiary, niska waga i dobre podzespoły mogą iść w parze z ceną, tym bardziej, jeśli produkt jest tworzony przez VALVE.

Po co zatem tak doposażony chromebook?

Tutaj opcji jest kilka. Pierwszą z nich może być po prostu chęć wejścia na rynek z czymś nowym i swego rodzaju przetestowanie, czy przypadnie to do gustu konsumentom. Aktualnie ciężko o jakiś kompaktowy laptop, który byłyby w stanie sprostać wymaganiom nowych gier i jednocześnie nie zajmował sporo miejsca w plecaku lub walizce.

Kolejny powód może być związany ze Steamem, czyli największą platformą z grami cyfrowymi na świecie, która należy właśnie do VALVE. Opracowanie sprzętu multimedialnego przez jednoczesnego wydawcę tak znaczącej aplikacji gamingowej mogłoby przynieść ekskluzywne funkcje dla chromebooka od VALVE. Sporą popularnością w ostatnich czasach cieszą się również gry hazardowe online, a zatem amerykański gigant mógłby nawet poszerzyć swoją działalność, jednocześnie otwierając się na nową grupę odbiorców. W znanym przez siebie rynku gier wideo, po piętach depczą Gabenowi Newellowi inne firmy, więc może czas przenieść się do innej branży?

Podsumowanie

Wszystko aktualnie jest jeszcze w fazie produkcji oraz wdrażania, a nie poznaliśmy jeszcze żadnej oficjalnej informacji o chromebooku VALVE zarówno od samej firmy, jak i innych wiarygodnych źródeł. Bez dwóch zdań można jednak stwierdzić, że coś się kroi i być może to właśnie ten sprzęt będzie chciał Gabe Newell wraz ze swoimi ludźmi wkrótce promować. Powinno to jednak nastąpić najwcześniej po zakończeniu promocji przenośnej konsoli, która wydaje się aktualnie oczkiem w głowie firmy i to nad nią pracuje najwięcej osób. Chromebook z kartą graficzną od AMD będzie z pewnością czymś nowym i ciekawym. Jak jednak to urządzenie wypadnie w praktyce? Na ile zostanie wycenione? Odpowiedzi na te i znacznie więcej pytań zapewne zbyt szybko nie dostaniemy.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 574 komentarze: -
28.07.2021, 13:02r. Drukuj
Powrót