wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Sołtysi z gminy Lelis na łamach "Gazety Sołeckiej" o zmianach na polskiej wsi. "Sołectwo w ciągu trzydziestu lat diametralnie zmieniło swoje oblicze"

Dzisiejsze sołectwo to nie tylko gospodarstwo rolne. Wielu rolników przekwalifikowało się i żyje w mieście. O tym, jak zmieniło się życie na obszarach wiejskich na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat mówili w specjalnym numerze "Gazety Sołeckiej" sołtysi wsi Obierwia i Aleksandrowo z gminy Lelis.

Robert Niedzwiecki, sołtys wsi Obierwia oraz Kamil Steponowski, sołtys wsi Aleksandrowo udzielili wypowiedzi w ramach sondy nt. "Sołectwo po 30 latach - przemiany, atuty, perspektywy" w specjalnym numerze "Gazety Sołeckiej" z okazji 30-lecia Ruchu Sołeckiego. Sołtysi byli pytani m.in. o to, co najbardziej zmieniło się na polskiej wsi w ciągu trzydziestu lat odrodzonej samorządności? Jakie są główne atuty współczesnych sołectw?

Reklama

- Dzisiaj mieszkańcy terenów wiejskich chcą zmieniać swoje otoczenie i podejmują w tym celu różne działania. Zakładają organizacje społeczne, które mają realny wpływ na to, co dzieje się w ich regionie. Dzięki podejmowanym przez siebie działaniom, służącym włączaniu mieszkańców w życie publiczne wspólnoty, której są członkami, wspierają oddolnie lokalny samorząd - mówił Robert Niedzwiecki, sołtys wsi Obierwia na łamach "Gazety Sołeckiej".

"Sołectwo w ciągu trzydziestu lat diametralnie zmieniło swoje oblicze"

Zmiany na polskiej wsi są widocznie gołym okiem. Kiedyś młodzi ludzie emigrowali z terenów wiejskich do miasta. Dziś - zdaniem Kamila Stepnowskiego, sołtysa wsi Aleksandrowo - widoczny jest odwrotny trend.

Reklama

- Mówiąc sołectwo od razu oczami wyobraźni widzimy polską wieś. Nie ulega wątpliwości, że w przeciągu trzydziestu lat diametralnie zmieniła ona swoje oblicze. Kiedyś było to miejsce z którego wielu młodych ludzi uciekało wiedząc, jak ciężka jest praca w gospodarstwie rolnym. Dziś zauważany jest odwrotny trend. Mieszkańcy miast, szukając ciszy, czystego powietrza, zieleni czy bliższego kontaktu z naturą masowo przeprowadzają się na wieś - powiedział Kamil Stepnowski, sołtys wsi Aleksandrowo dla "Gazety Sołeckiej".

"Gazeta Sołecka" to miesięcznik ogólnopolski, wydawany od 1993 roku. Jedyne czasopismo w Polsce towarzyszące działaniom wspólnot wiejskich, sołtysów oraz liderów wsi. Jest obserwatorem aktywności stowarzyszeń sołtysów oraz innych organizacji pozarządowych pracujących na rzecz środowisk wiejskich. Pokazuje ich uczestnictwo w rozwoju gmin, powiatów i regionów. Upowszechnia przykłady dobrych praktyk służących pobudzaniu aktywności mieszkańców, unowocześnianiu oraz odnowie wsi.

Pełna treść artykułu w papierowym wydaniu "Gazety Sołeckiej" w numerze czerwiec/lipiec 2021.

Fot. Kadr z "Gazety Sołeckiej"

Wyświetleń: 2852 komentarze: -
13:04, 28.07.2021r. Drukuj