piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: "Mam dopiero 19 lat, nie chcę umierać!"

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:

Jestem nową pracownicą jednego z dużych marketów działających w Ostrołęce. Przeraził mnie fakt, że w dobie pandemii koronawirusa, kierowniczka sklepu każe nam chodzić bez maseczek, bo ona sama nie nosi, gdyż jest jej gorąco!

Przełożona tłumaczy, że na nas wszystkich nie nałożą kary. Pisałam w tej sprawie do sanepidu, ale do tej pory nikt do sklepu się nie zgłosił, aby podjąć interwencję.

Jestem przerażona, bo w sklepie jest bardzo dużo klientów. Obawiam się o swoje zdrowie, boję się po prostu, że się zarażę i zachoruję na COVID-19. Mam dopiero 19 lat i nie chce umierać!

Reklama

Odpowiada Joanna Stomska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce:

Kwestie o których mowa reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021, poz. 861 ze zm.) tj.: § 25. 1.

Do dnia 31 sierpnia 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa:

  • w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

- w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

- w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);

  • Nakazu określonego w ustawie nie stosuje się w przypadku:

- dziecka do ukończenia 5. roku życia;

- osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu: całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia;

Reklama

  • Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku:

- konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia;

- umożliwienia komunikowania się z osobą doświadczającą trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się;

- spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy lub budynkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c i d oraz po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu.

Ww. regulacje w sposób jednoznaczny określają obiekty handlowe jako te, w których obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Wszyscy, w tym kierownik sklepu obowiązani są do przestrzegania powszechnie obowiązującego prawa.

Wyświetleń: 5129 komentarze: -
09:43, 15.08.2021r. Drukuj