wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Tak będzie wyglądała flaga i herb gminy Łyse. Kurpiowska palma i dwa świerki

Po ponad 13 lat starań gminy Łyse o własne insygnia, komisja heraldyczna wyraziła pozytywną opinię co do przedłożonego wzoru. Autorem herbu jest heraldyk Robert Szydlik, natomiast studium historyczno-heraldyczne opracowała Agnieszka Poławska - pracownik Urzędu Gminy w Łysych. 

Insygnia zostaną przyjęte uchwałą Rady Gminy Łyse podczas najbliższej sesji.

Reklama

- Z przyjemnością informuję, że po wielu latach starań, Komisja Heraldyczna wyraziła pozytywną opinię w sprawie przedłożonych projektów symboli Gminy Łyse: herbu, flagi, flagi stolikowej, baneru, sztandaru i pieczęci. Cieszę się, że po ponad 13 latach starań oficjalne zatwierdzone zostały symbole naszej gminy - informuje Wójt Gminy Łyse Grzegorz Fabiszewski.

W skład insygniów gminy wejdą: herb, flaga, flaga stolikowa, baner, sztandar oraz pieczęcie.

Objaśnienie symboliki herbu - W polu zielonym dwa świerki srebrne a między nimi palma wielkanocna srebrno-złota.

Palma kurpiowska srebrno-złota - pośród wciąż żywego bogactwa kultury ludowej, zarówno materialnej jak i duchowej Kurpiów Zielonych, gm. Łyse w pierwszej kolejności kojarzy się z palmą kurpiowską. Niedziela Palmowa to święto w kalendarzu liturgicznym kościoła rzymsko-katolickiego, ale w Łysych jest to także święto kultury ludowej. Organizowany tu konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską gromadzi co roku setki uczestników i zawsze jest relacjonowany przed media ogólnopolskie i polonijne. Palmy kurpiowskie znane z Łysych są wysokie, barwne i bogato zdobione. Twórcy ludowi przygotowują je przez wiele tygodni z kwiatów, gałązek świerkowych, bibuły, wstążek etc. Palma w herbie została poddana heraldyzacji - jej wizerunek jest uproszczony i narysowany przy użyciu tylko dwóch barw: srebrnej (białej) i złotej (żółtej).

Reklama

Świerki srebrne - symbolizują Puszczę Zieloną, naturalne środowisko życia i pracy Kurpiów, który sami siebie nazywali od zawsze puszczakami, bo nie tylko zamieszkiwali osady leśne, ale także zajmowali się gospodarką leśną (bartnictwem, smolarstwem, węglarstwem, łowiectwem, rybołóstwem). Ich kultura ludowa czerpie z lasu. Zarówno w sferze materialnej (budownictwo drzewne z bogatą ornamentyką, drewniane rzeźby ludowe), jak i duchowej (podania, legendy, pieśni i gadki kurpiowskie). 

Zielone pole tarczy - niekanoniczne i nieczęsto spotykane w polskiej heraldyce, nawiązuje wprost do nazwy Puszczy Zielonej, w której nie było wsi szlacheckiej a tylko osady Kurpiów - chłopów czynszowych, a zatem wolnych. Świerki w godle gminy umieszczone w zielonym polu czynią z tego herbu w pewnym sensie tzw. herb mówiący.

- Studium historyczno-heraldyczne

Więcej informacji na stronie Urzędu Gminy w Łysych.

Wyświetleń: 2347 komentarze: -
08:34, 20.08.2021r. Drukuj