czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Są miejsca w Polsce, gdzie wciąż brakuje internetu. Zobacz poradnik Centrum Projektów Polska Cyfrowa

W niektórych miejscowościach w Polsce mieszkańcy nadal nie mają dostępu do szybkiego internetu. Dlaczego? Gdzie zgłosić zapotrzebowanie na internet? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w poradniku Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Pobierz poradnik i wyszukaj swoją miejscowość.

Jak mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa budowany jest powszechny dostęp do sieci szerokopasmowej w całej Polsce, a do końca 2023 r. projektem będzie objętych ponad 2 miliony gospodarstw domowych.

Reklama

Odpowiedzi na pytania: Dlaczego w niektórych miejscowościach brakuje internetu?

- Dla mieszkańców obszarów, które nie zostały jeszcze podłączone, stworzyliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy, co może być tego przyczyną i proponujemy możliwe rozwiązania. Kierujemy go do wszystkich osób, które chciałyby się dowiedzieć - co zrobić, aby ich gospodarstwo domowe zostało podłączone do sieci światłowodowej - mówi Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC.

W poradniku znajdziecie odpowiedzi na takie pytania jak m.in.: dlaczego w niektórych miejscowościach w Polsce nadal nie ma dostępu do szybkiego internetu, z jakich powodów niektóre obszary nie mogą zostać objęte podłączeniem, gdzie szukać informacji na temat planów inwestycyjnych lub zgłosić chęć podłączenia swojego adresu do światłowodu.

W najnowszej wersji poradnika zostały także zaktualizowane adresy stron, na których dostępne są informacje dotyczące planów związanych z pracami w ramach POPC. Mamy nadzieję, że publikacja ta okaże się pomocna w poszukiwaniu źródeł odpowiedzi na nurtujące w tej kwestii pytania.

Reklama

Coraz mniej białych plam

- Chcemy, aby w kolejnych latach szybki internet był dostępny dla większości gospodarstw domowych w Polsce. W tym celu tworzona jest baza białych punktów adresowych, do której dostęp mają wszyscy operatorzy telekomunikacyjni planujący kolejne inwestycje. Następnie powstaje lista adresów, które się tam znajdują - piszą autorzy poradnika.

Takie dane Urząd Komunikacji Elektronicznej pobiera ze specjalnych rejestrów, a powiaty i gminy odpowiedzialne są za to, aby je uzupełniać, np. podawać adresy domów, które niedawno zostały wybudowane.

Sprawdź, czy Twój adres jest w planach rozbudowy sieci!

- Jeśli gmina nie zgłosiła Twojego adresu, poproś urząd o uzupełnienie swoich danych - radzą autorzy poradnika. - Pamiętaj, Twój adres nie znajdzie się na liście, jeśli nie dopełniłeś obowiązku odbioru budynku po jego wybudowaniu i nie zgłosiłeś go do gminy - dodają.

W poradniku znajdziecie też m.in. adres wyszukiwarki gospodarstw domowych, które CPPC planuje objąć podłączeniem do sieci w ramach projektów I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Reklama

Szybka sieć

Do tej pory beneficjentom projektów szerokopasmowych wypłacono ponad 2,5 mld zł, a z szybkich sieci korzysta już prawie 580 tys. gospodarstw domowych. Wiele wspartych projektów znajduje się już w bardzo zaawansowanej fazie realizacji i zakończą się jeszcze w tym roku. Pozostałe będą realizowane w 2022 i 2023 roku.

W sumie do 2023 r., dzięki środkom z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, dostęp do internetu uzyskają ponad 2 miliony gospodarstw domowych:

2021 r. - 1,2 mln gospodarstw domowych,

2022 r. - 1,8 mln gospodarstw domowych,

2023 r. - 2,1 mln gospodarstw domowych.

Niejako przy okazji, ze środków własnych operatorów, przyłączonych do szybkiego internetu zostanie około 1 mln gospodarstw domowych.

Poradnik dostępny jest m.in. na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Źródło: Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Wyświetleń: 618 komentarze: -
11:09, 28.08.2021r. Drukuj