sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wracamy do tematu rozbudowy sortowni. Znamy argumenty MPK

Po publikacji artykułu dotyczącego spotkania mieszkańców Ław, którzy sprzeciwiają się rozbudowie sortowni śmieci, odezwała się do nas firma MPK. Dyrektor produkcji w MPK - Arkadiusz Pliszka -  wyjaśnił, jak rzeczywiście ma wyglądać rozbudowa oraz podkreślił, że jest otwarty na rozmowę z protestującymi.

We wstępie podkreślił, że rozumie niepokój mieszkańców. Przyznał również, że nikt nie poinformował firmy o ostatnim spotkaniu, a byłby to dobry czas na wyjaśnienie wątpliwości i rozwianie plotek.

Poniżej publikujemy fragment oświadczenia sporządzonego przez Arkadiusza Pliszkę, dyrektor produkcji w MPK Pure Home:

Reklama

Odnosząc się do poszczególnych kwestii: po pierwsze, nasz zakład nie zostanie rozbudowany. Nie mamy takich planów. Owszem, prowadzimy tu prace modernizacyjne. Po ich zakończeniu zakład MPK Pure Home w Ławach będzie jednym z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania odpadów w Polsce. Uciążliwości związane z jego funkcjonowaniem - które od lat systematycznie ograniczamy - zmniejszą się wtedy do minimum. Po modernizacji odpadów na terenie zakładu będzie mniej, co więcej: będą przebywały tu znacznie krócej.

Zgodnie z planem, który obecnie realizujemy, aż 90 proc. terenu zakładu obejmie jednorodna hala produkcyjna. Przykryje ona wszystkie magazyny oraz linię produkcyjną, wewnątrz hali. Rozwiązanie to skutecznie wyeliminuje ryzyko rozwiewania lżejszych śmieci w czasie porywistych wiatrów. Obecnie i tak zjawisko rozwiewania np. foliowych reklamówek ze śmieci zdarza się tu bardzo rzadko. W ostatnim roku takie epizody zdarzyły się jedynie 2-3 razy, i to w dniach gdy wichury łamały w okolicy drzewa. Dzięki zaplanowanemu zadaszeniu, rozładunek odpadów będzie się odbywał w hali, więc zjawisko to całkowicie przestanie występować.

Reklama

Cała hala produkcyjna wyposażona zostanie w zintegrowany system wentylacji mechanicznej z filtrami węglowymi oraz natryskiem preparatu antyodorowego. Problem złych zapachów praktycznie zniknie. Już dziś większość odpadów trafia na terenie zakładu do szczelnych boksów, z bramami szybkobieżnymi. Po zakończeniu modernizacji, samochód z odpadami wjedzie pod dach, tam będzie rozładowany, a przed wyjazdem - zostanie zdezynfekowany w specjalnej śluzie. Tak zaawansowane rozwiązania, eliminujące do minimum uciążliwości odorowe, stosowane są np. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, w najnowocześniejszych zakładach przetwarzania odpadów.

Jeśli chodzi o zarzuty dotyczące uciążliwości dźwiękowych: ekspertyzy i badania natężenia hałasu na terenie zakładu prowadziły certyfikowane firmy. Żadne z badań nie stwierdziło przekroczenia poziomu obowiązujących norm. Pomimo tego, przeprowadziliśmy w ubiegłym roku generalny remont separatora Vesteria , potencjalnie uciążliwego dla naszych sąsiadów oraz wygłuszyliśmy większość ścian w hali produkcyjnej. Pomogło to nam zmniejszyć natężenie hałasu o dodatkowe 20 dB.

Teren zakładu jest regularnie kontrolowany przez WIOŚ i nadzorowany przez Urząd Marszałkowski. Żadna z kontroli przeprowadzonych w ostatnich latach nie wykazała przekroczenia norm odorowych lub norm hałasu. Na terenie zakładu nie występuje też problem gryzoni - regularnie, zgodnie z przyjętym grafikiem, przeprowadzamy tu dezynsekcje i deratyzacje. Przypuszczamy, że problemy, zgłaszane przez okolicznych mieszkańców, mogą wynikać m.in. z sąsiedztwa innych zakładów produkcyjnych.

Reklama

Na koniec chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie: MPK Pure Home zatrudnia obecnie około 300 osób. Wielu z naszych pracowników mieszka właśnie w gminie Rzekuń. Wiedzą oni, jak solidnym jesteśmy pracodawcą. Mogą potwierdzić, jak dbamy na co dzień o przestrzeganie norm środowiskowych, a nawet wyprzedzamy obowiązujące regulacje.

Jesteśmy otwarci na dialog z mieszkańcami. Mamy nadzieję, że podczas kolejnego spotkania przekonamy ich do naszych dobrych intencji i zaangażowania w rozwój lokalnego otoczenia.

Zobacz też:

Mieszkańcy Ław nie chcą rozbudowy sortowni śmieci: "Mamy dość niebezpiecznych i uciążliwych skutków ubocznych" (zdjęcia)

Wyświetleń: 3242 komentarze: -
10:58, 02.09.2021r. Drukuj